Hlavní obsah

Studie: Omikron umí snadněji obejít imunitu

3. 1. 2022, 20:48 – Kodaň

Koronavirová varianta omikron dokáže obejít imunitu očkovaných 2,7krát až 3,7krát snadněji než předchozí převažující varianta delta. Ukazuje to dánská studie, o níž v pondělí informovala agentura Reuters. Podle ní zjištění částečně vysvětluje rychlejší šíření omikronu.

Foto: Reuters

Nová mutace covidu omikron

Článek

Od objevení silně zmutované varianty omikron loni v listopadu se vědci usilovně snaží zjistit, zda způsobuje méně závažný průběh nemoci covid-19 a proč se jeví nakažlivější než varianta delta.

Virus může být snadněji přenosný z mnoha důvodů. Mezi nimi je doba, po kterou vydrží ve vzduchu, schopnost uchytit se na buňky či schopnost obejít imunitní systém organismu.

V Rakousku už dominuje omikron

Evropa

Vědci z Kodaňské univerzity, dánského statistického úřadu a sérologického institutu SSI v polovině prosince sledovali na 12 tisíc dánských domácností a zjistili, že mezi očkovanými Dány je omikron 2,7krát až 3,7krát nakažlivější než delta. Výzkum ukazuje, že vir se šíří rychleji hlavně z toho důvodu, že se dokáže lépe vyhnout imunitě získané očkováním.

„Naše zjištění potvrzují, že rychlé šíření omikronu lze přičíst spíše schopnosti obejít imunitu než jemu vlastní vyšší základní přenosnosti,” uvedli vědci.

V Dánsku, které má přes 5,7 milionu obyvatel, má dokončené očkování 78 procent populace. Třetí, posilující dávku dostalo 48 procent Dánů. Více než 80 procent Dánů dostalo vakcínu od dvojice firem Pfizer/BioNTech.

Studie rovněž potvrdila, že lidé s posilující dávkou virus oproti neočkovaným přenášejí s menší pravděpodobností, bez ohledu na variantu.

Dušek: Omikron je de facto nová epidemie. Projde velmi rychle

Domácí

Poslední vlna?

I když je omikron nakažlivější, zdá se, že způsobuje méně závažné onemocnění, řekla v pondělí místním médiím technická ředitelka SSI Tyra Groveová Krauseová.

„Zatímco omikron je i tak schopen zatížit naše zdravotnictví, vše nasvědčuje tomu, že je mírnější než varianta delta,” řekla vědkyně a dodala, že riziko hospitalizace s omikronem je poloviční oproti deltě. K podobným závěrům dospěly i jiné studie.

Z celkem 93 lidí, kteří byli v druhé polovině prosince v Dánsku hospitalizováni s covidem-19 způsobeným variantou omikron, méně než pět potřebovalo intenzivní péči. „To by nás mohlo vytáhnout z pandemie tak, že toto bude poslední koronavirová vlna,” věří Groveová Krauseová.

Návrat dětí v USA do lavic komplikuje nová vlna

Zahraniční

Reklama

Výběr článků