Hlavní obsah

Středoevropská univerzita v Budapešti končí

25. 10. 2018, 15:52
Právo, ivi

Vedení Středoevropské univerzity (CEU), založené americkým miliardářem maďarského původu George Sorosem, oznámilo, že do tří let opustí Budapešť, pokud do konce letošního roku nebude uzavřena dohoda mezi univerzitou a maďarskou vládou. CEU by se měla přesunout do Vídně, kde začne přijímat nové studenty už od září 2019.

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Budova Středoevropské univerzity v Budapešti

Článek

Rektor CEU Michael Ignatieff uvedl, že univerzita činí tento krok kvůli nejistotě akademické svobody v Maďarsku.

„V Budapešti zůstaneme ještě tři roky, než skončí studenti, kteří na školu nastoupili letos. Uvidíme, co bude za tři roky. Není vyloučeno, že CEU bude provozovat více kampusů v Budapešti, ve Vídni a ve Spojených státech,“ připustil Ignatieff.

Univerzitu vyhánějí

Rektor naznačil, že univerzita je z Maďarska v podstatě vyháněna. „Splnili jsme všechny nové požadavky, abychom mohli zůstat. Vláda však zatím nereagovala,“ řekl Ignatieff. Univerzita stále nedostala povolení k akreditaci jednotlivých odborů. „Studenti, kteří začali studovat v Budapešti, studia dokončí v Maďarsku,“ zdůraznil rektor.

Vláda Viktora Orbána zatím nepodepsala smlouvu, která by umožnila další působení CEU v Maďarsku. Zemi už kvůli tlaku vlády opustila Sorosova nadace Open Society Foundation. Paradoxně sám Orbán studoval koncem 80. let ve Velké Británii právě díky stipendiu této nadace.

Studenti univerzity a hnutí Momentum chtějí v pátek v Budapešti protestovat proti stěhování CEU.

Reklama

Výběr článků