Hlavní obsah

Srbský politik chce Kosovo rozdělit mezi Srbsko a Albánii

1. 6. 2011, 12:21 – Bělehrad

Kosovo by se mělo rozdělit mezi Srbsko a Albánii. V týdeníku NIN to prohlásil místopředseda srbské vlády a ministr vnitra Ivica Dačić. Podle něj je to jediná reálná možnost, jak kosovský problém vyřešit, "dokud nebude pozdě". Oficiálně Priština takovou vizi, která by v podstatě znamenala zánik Kosova jako státu, kategoricky odmítá.

Foto: Profimedia.cz

Samostatnost Kosova množství zemí neuznalo. V názoru na ni zůstává rozdělená i Evropská unie.

Článek

"Pokoušeli jsme se bránit Kosovo válkou, ale neuspěli jsme. Proto mluvím o rozdělení, dokud nebude pozdě. Znamenalo by to korekci hranic mezi dvěma sousedními státy, Srbskem a Albánií," řekl Dačić. Podle jeho slov Srbsko udělalo chybu, když o Kosovu nejednalo s Albánií. "Copak jsme opravdu tak naivní a myslíme si, že Kosovo přežije jako nezávislý a samostatný stát," zeptal se hypoteticky Dačić.

"Copak v Prištině a v Tiraně žijí různí Albánci? Vyprávějí nám o multietnickém Kosovu, ale náš národ pohádky o multietnickém životu nepotřebuje," zdůraznil srbský politik. Na dotaz, proč si myslí, že by bylo lepší rozdělit Kosovo mezi Albánii a Srbsko než mezi Srbsko a Kosovo, Dačić odpověděl, že Albánci v Kosovu jsou národnostní menšinou Albánie.

Jedině Srbsko podle Dačiče může "skoncovat s Kosovem jako se svou rakovinovou ránou", soudí Dačić. Nynější politický dialog mezi Bělehradem a Prištinou podle něj nevyřeší zásadní otázku o stanovisku zemí EU a USA vůči Kosovu a výsledkem dialogu může být maximálně jen "nějaký druh zvláštní autonomie pro Srby na severu" Kosova.

Kosovo se od Srbska jednostranně odtrhlo v únoru 2008. Srbsko samostatnost své provincie neuznává a prištinské úřady v podstatě ignoruje.

Reklama

Výběr článků