Hlavní obsah

V srbských volbách míří k přesvědčivému vítězství strana prezidenta Vučiče

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Vládní Srbská pokroková strana (SNS) prezidenta Aleksandara Vučiče podle předběžných výsledků jasně vede v předčasných parlamentních volbách a udrží si většinu v parlamentu. Informovaly o tom agentura IPSOS a místní nevládní organizace CeSID po sečtení 80 procent odevzdaných hlasů.

Foto: Darko Vojinovic, ČTK/AP

Srbský prezident Aleksandar Vučič

Článek

Vítězství SNS už vyhlásil i sám Vučić, podle kterého bude mít strana ve 250členné sněmovně 127 zástupců.

Na druhém místě je opoziční proevropský blok Srbsko proti násilí (SPN) s 23 procenty hlasů, který si zajistí zhruba 64 mandátů.

Třetí místo připadne postmiloševičovské Socialistické straně Srbska (SPS), která s Vučičem spolupracuje na vládní i regionální úrovni. Zatím má podporu zhruba sedmi procent voličů, což by znamenalo 18 poslanců v parlamentu.

Srbsko posílilo ostrahu hranic s Maďarskem, trasy ilegálních migrantů se mohou změnit

Evropa

Oficiální výsledky voleb mají být k dispozici v pondělí brzy ráno, ale už nyní je jasné, že se opozici nepodařilo narušit hegemonii Vučičovy strany, která je u moci již více než deset let.

Může ale pomýšlet na to, že se jí podaří SNS ohrozit v souběžně konaných místních volbách, nakročeno má k vítězství v Bělehradu.

Nezávislá média a volební pozorovatelé upozornili na řadu nesrovnalostí v průběhu voleb.

Nezávislá organizace pro volební dohled CRTA podle agentury AP uvedla, že ji znepokojily informace o hromadném svážení voličů k hlasování ze sousední Bosny a o kupčení s hlasy. Premiérka Ana Brnabičová tato obvinění odmítla a označila je za „úmyslné šíření paniky“.

Ačkoli Vučić sám nekandidoval, jeho tvář byla v předvolební kampani všudypřítomná. Provládní média volby vykreslila jako referendum o prezidentovi, který podle nich sebevědomě prosazuje srbské zájmy doma i v zahraničí.

Opozice naopak stavěla na vzedmutí občanské nespokojenosti, která zemi zachvátila v reakci na dvě květnové hromadné vraždy s celkem 19 oběťmi

V Srbsku rozpustili parlament

Zahraniční

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám