Hlavní obsah

Španělský deník tvrdí, že Juan Carlos I. odletěl do Abú Zabí

7. 8. 2020, 12:24 – Madrid

Španělský monarcha Juan Carlos I., který stál v čele země téměř čtyři dekády do roku 2014 a v pondělí překvapivě oznámil odchod ze své země, je možná ve Spojených arabských emirátech (SAE). Napsal to v pátek s odvoláním na své zdroje španělský deník ABC, který ale v úterý tvrdil, že Juan Carlos I. je v Dominikánské republice.

Foto: Reuters

BEZ KONMENTÁŘE: Bývalý španělský král Juan Carlos na archivních záběrech

Článek

Důvodem odchodu španělského monarchy, který má nyní titul emeritní král, jsou podezření, že před několika lety dostal úplatek za ovlivnění zakázky na výstavbu vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii a že peníze si nechal poslat do Švýcarska na účet své bývalé milenky.

Juan Carlos I. asi skončil v Dominikánské republice

Deník ABC dnes podrobně popsal, jak Juan Carlos I. soukromým letadlem v pondělí odletěl z města Vigo na severozápadě Španělska do Abú Zabí v SAE, kde má velmi dobré vztahy s tamní královskou rodinou. Podle deníku ABC se král posléze zřejmě chystá do Dominikánské republiky, kde mají luxusní nemovitosti jeho dlouholetí přátelé, podnikatelé bratři Fanjulové.

Dominikánská republika v úterý uvedla, že oficiálně nemá informace o příletu Juana Carlose na svém území. V úterý španělská média také spekulovala, že Juan Carlos může být v Portugalsku. Španělský královský palác nesdělil, kam monarcha odjel.

Juan Carlos I. se kvůli finančnímu skandálu stěhuje ze Španělska neznámo kam

Odchod bývalé hlavy španělského království vyvolal doma velký rozruch, někteří tento krok označili za útěk před justicí. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze ale Juan Carlos jasně řekl, že pokud bude třeba, je justici k dispozici.

Juan Carlos I. svůj odchod zdůvodnil tak, že nechce komplikovat panování svého syna Felipeho VI. veřejným ohlasem "některých minulých událostí ze svého soukromého života".

Reklama

Výběr článků