Hlavní obsah

Socialisté ve Francii protlačili daň 75 procent pro bohaté

29. 12. 2013, 13:50 – Paříž

Francouzská ústavní rada schválila záměr socialistické vlády prezidenta Françoise Hollandea, která chce zavést pětasedmdesátiprocentní daň z příjmů pro nejvíce vydělávající občany. Vyplývá to z úředního oznámení rady, o kterém v neděli informovala agentura AFP.

Foto: Gonzalo Fuentes , Reuters

Francouzský prezident Francois Hollande

Článek

Loni ústavní rada, jež je francouzskou obdobou ústavního soudu a dohlíží na to, zda zákony neodporují ústavě, daň pro bohaté odmítla. Vláda ale pravidla pro její výběr přepracovala a nyní už záměr prošel.

Na rozdíl od dřívějšího znění, kdy se daň měla vztahovat na jednotlivé plátce, jsou nyní jejím adresátem firmy. Ty musejí daň strhnout těm pracovníkům, jejichž roční plat převýší jeden milion eur (asi 27,5 miliónu korun). Milionářská daň se tak nebude vztahovat například na lidi, kteří získají velké dědictví, příjem ale mají nízký.

S daní vláda počítá v rozpočtu na příští rok.

Trestáte bohaté, tvrdí opozice

Slib zavedení vysokých daní z příjmu pro ty nejmovitější byl jedním z klíčových bodů Hollandeova volebního programu. Prezident tvrdil, že jde o gesto solidarity v době ekonomické nestability.

Opoziční pravice namítala, že daň je trestem za bohatství a povede k odchodu některých Francouzů ze země. Kvůli nové "milionářské dani" už z dosahu francouzského berního úřadu prchl například herec Gérard Depardieu.

Anketa

Pokládáte superdaň 75 procent pro nejbohatší za krok správným směrem?
Ano
33 %
Ne
67 %
Celkem hlasovalo 18091 čtenářů.

Reklama

Související články

Výběr článků