Hlavní obsah

Slovinský premiér na truc vyhlásí referendum o členství v NATO. Nesouhlasí s plebiscitem o výdajích na zbrojení

2:05
2:05

Poslechněte si tento článek

Slovinský premiér Robert Golob oznámil, že jeho vláda vyhlásí konzultativní referendum o setrvání země v Severoatlantické alianci. Reaguje tak na to, že parlament předtím přes jeho nesouhlas schválil konání jiného konzultativního plebiscitu, v němž mají Slovinci hlasovat, zda souhlasí s navyšováním zbrojních výdajů. Golob se k tomu pak postavil tak, že země by tedy měla rovnou hlasovat, zda vůbec chce být v NATO. Konzultativní referenda nejsou dle slovinských zákonů závazná.

Foto: Profimedia.cz

Slovinský premiér Robert Golob

Článek

„Existují jen dvě cesty: Buď zůstaneme v NATO a budeme platit členství, nebo Alianci opustíme. Všechno ostatní je populistický podvod občanů Slovinska,“ oznámil Golob plán na vyhlášení konzultativního referenda o setrvání země v Alianci.

K premiérově nespokojenosti předtím slovinským parlamentem poměrem hlasů 46 ku 42 nečekaně prošel návrh na uspořádání jiného konzultativního referenda o navyšování zbrojních výdajů. V tom mají Slovinci odpovídat na otázku, zda souhlasí, aby „Slovinsko od roku 2030 zvýšilo výdaje na obranu na tři procenta HDP ročně, tedy přibližně na 2,1 miliardy eur“.

Zatímco Golobovo liberální Hnutí za svobodu hlasovalo proti tomuto referendu, jeho menší koaliční partneři – sociální demokraté a levice – se postavili na stranu konzervativní opozice a návrh na referendum o obranných výdajích podpořili.

Nespokojenost se ve Slovinsku stupňovala od doby, kdy se na summitu NATO v Haagu 24. června zavázalo k vyšším výdajům na obranu v rámci NATO, které předpokládají, že členové do roku 2035 zvýší vojenské výdaje až na pět procent HDP. Slovinsko přitom patří mezi několik málo zemí, kterým se nepodařilo splnit předchozí cíl NATO v podobě navýšení výdajů na obranu na dvě procenta HDP v roce 2024. Lublaň už se nechala slyšet, že chce cíle dosáhnout do konce roku 2025, podotkl v této souvislosti web Euractiv.

Konzervativní prezident Janez Janša, který patří ke spojencům maďarského premiéra Viktora Orbána, už Goloba vyzval, aby výsledek referenda svázal s hlasováním o důvěře vládě. Premiér však takový krok odmítl.

Výběr článků

Načítám