Hlavní obsah

Separatisté poprvé od příměří nasadili těžké zbraně, padli dva Ukrajinci

3. 9. 2015, 16:24 – Kyjev

Povstalci na východě Ukrajiny poprvé od úterního nového příměří nasadili těžké zbraně, oznámil ve čtvrtek mluvčí vlády pro operaci proti separatistům ATO Oleksandr Motuzjanyk. V Luhanské oblasti ostřelovali ukrajinské pozice z minometů ráže 120 milimetrů, které měly být z bojové linie staženy. Boje si také poprvé od nového příměří vyžádaly padlé.

Foto: Kazbek Basaev, Reuters

Doněčtí separatisté na obrněném transportéru

Článek

V Luhanské oblasti mezi Slovjanoserbskem a městem Ščastja upadla do léčky mobilní hlídka v automobilu. Následný útok povstalců byl odražen, incident si nicméně vyžádal dva mrtvé a šest zraněných, řekl Motuzjanyk podle Ukrajinské pravdy.

„V jiných oblastech fronty v zóně ATO ztráty nemáme,“ dodal Motuzjanik. Minomety byly nasazeny u obce Novotoškivske, která leží asi 50 kilometrů západně od Luhansku na Bachmutské trase, o kterou se dlouhodobě bojuje.

V dalších oblastech – třeba u doněckého letiště – pálili povstalci z ručních zbraní. Podle Kyjeva bylo příměří za posledních 24 hodin porušeno v deseti případech.

Kyjev: Provokace trvají

Ukrajinské velení považuje i tak příměří za stále platné. Oznámilo, že separatisté upustili od systematických útoků proti armádě, i když dílčí provokace na linii bojů trvají.

Povstalci střety nepotvrzují. Noc podle doněckých povstalců proběhla klidně, incidenty nebyly zaznamenány v Doněcku ani Horlivce, kde v létě docházelo k nejtvrdším bojům.

Členové kontaktní skupiny, která sdružuje zástupce Kyjeva, Moskvy a separatistů, se podle ukrajinských médií usilovně snaží přivést znepřátelené strany k podpisu dohody o odsunu zbraní ráže menší než 100 milimetrů z fronty. Skupina, která minulý týden nové příměří dohodla, se má znovu sejít příští úterý.

Reklama

Související témata:

Výběr článků