Hlavní obsah

Ruský tisk zmiňuje blízkost Zemana Kremlu

28. 1. 2013, 9:34 – Moskva

Ruský tisk v komentářích voleb českého prezidenta očekává zlepšení spolupráce Prahy s Bruselem. Kvituje také jeho dobré vztahy s Moskvou. Jeho protikandidát Karel Schwarzenberg dával najevo protikremelské postoje. Zmíněno ale bylo i Zemanovo krátké členství v KSČ a jeho levicové postoje.

Foto: Petr Horník, Právo

Miloš Zeman

Článek

"Češi si také zvolili socialismus," usoudil hospodářský list Vedomosti, podle kterého levicové nálady v Evropě souvisejí s pokračující krizí. Deník upozornil, že socialista Zeman je "prvním prezidentem nezávislého Česka, který býval komunistou", byť se závorkou omezující členství v KSČ na léta 1968 až 1970.

List Vedomosti citoval pohled ruského experta Sergeje Utkina, podle kterého bude jak pro EU, tak pro Rusko snazší budovat si vztahy se Zemanem. Za nového prezidenta dojde k opuštění "extrémních pozic" Václava Klause, který omezených prezidentských pravomocí využíval k brzdění evropské integrace. Karel Schwarzenberg je sice v EU "daleko populárnější", ale vůči Rusku se dopouštěl velice kritických výroků, zatímco Zeman v roce 2010 připustil možnost vstupu Ruska do EU za 20-30 let.

"Za Zemana, na rozdíl od stávající hlavy státu Václava Klause, se Praha jistě bude držet kurzu zaměřeného na těsnější spolupráci s EU. V Kremlu ale také mohou být spokojeni: na rozdíl od Karla Schwarzenberga, vyznačujícího se kritickými výroky na adresu Moskvy, je Miloš Zeman znám poněkud vřelejšími vztahy k Ruské federaci. Kromě toho jsou v jeho okolí lidé, jejichž zájmy jsou poměrně těsně spjaty s ruským podnikáním," poznamenal liberální list Kommersant, podle kterého se nastupující prezident s poměrně omezenými pravomocemi může výrazněji projevit právě v zahraniční politice.

Zeman vrátil ránu ČSSD

Skóre 55 ku 45 procentům mezi oběma soupeři ve druhém kole si list vysvětlil především "krajně agresivní kampaní - a to především ze strany Zemanova štábu". Kromě výpadů proti Schwarzenbergovi také připomněl, že důležitou roli v Zemanově vítězství sehrálo soupeřovo ministerské křeslo v nynější nepopulární vládě pravého středu. "Hodně expertů si ale myslí, že Zemanovo vítězství přinese více problémů levici, hlavně sociálním demokratům, které Zeman svého času dovedl k moci, než ho hodili přes palubu. Tuto ránu jim zjevně neodpustil," dodal Kommersant.

"Zeman se pomstil," zdůraznil v titulku vládní list Rossijskaja gazeta. Bývalý premiér putoval ke svému triumfu celých deset let od drtivé porážky, kterou mu při volbě prezidenta v parlamentu uštědřili spolustraníci. Tentokráte však Zeman dosáhl přesvědčivého vítězství.

"Obyvatelé venkova fandili Zemanovi kvůli jeho prostým mravům i lásce k chutné stravě, zejména českým párkům. Taky se mu podařilo získat klíč k srdcím zpolitizovanějších Čechů. V posledních letech zemí stále hlasitěji zněla nespokojenost s euroskeptickou politikou Václava Klause, kvůli které se Praha fakticky ocitla na okraji EU. Na tomto pozadí Zemanovy výzvy k posílení integrace země v unii hrály v jeho prospěch. Současně čeští politologové dobře vědí, že v blízkém okolí zvoleného prezidenta je nemálo lidí s pevnými podnikatelskými vazbami na Rusko," podotkla komentátorka Rossijskej gazety.

Reklama

Související témata:

Výběr článků