Hlavní obsah

Ruský ministr vnitra chce omezit internet, ohání se zájmy mládeže

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Moskva

Ruský ministr vnitra Rašid Nurgalijev v úterý vyzval k omezení internetu, aby se prý zabránilo odklonu mladých lidí od tradičních ruských kulturních hodnot. Podle agentury Reuters to vyvolalo obavy, že státní moc chce kontrolovat ruské webové stránky, které kypí životem a v prostředí státem kontrolovaných médií představují baštu svobody slova.

Foto: Profimedia.cz

Ruský ministr vnitra Rašid Nurgalijev

Článek

Mnoho z asi 53 miliónů ruských uživatelů internetu se obává, že zastánci politiky tvrdé ruky kolem premiéra Vladimira Putina by rádi na internetu nastolili omezení podobná těm, k nimž sahá Čína. Stoupenci Kremlu by prý tak před volbami v Rusku chtěli předejít jakýmkoli potenciálním nepokojům obdobným těm, co zachvátily arabské země.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv, který se rád staví do role propagátora moderních technologií, vyloučil drakonickou kontrolu, když navrhl diskusi o tom, jak si na internetu poradit s tak jasným kriminálním obsahem, jako je dětská pornografie. Nurgalijev je ale prvním vysoce postaveným ruským politikem, který veřejně navrhl omezit internet z kulturních důvodů.

Bývalý důstojník KGB chce "pečovat o mladé"

"Je nezbytné vypracovat sérii opatření k omezení aktivit některých internetových zdrojů, aniž bychom zasahovali do svobodné výměny informací," řekl podle agentury ITAR-TASS Nurgalijev na mezirezortní poradě o boji s extremismem. Neřekl, které webové stránky by měly být omezeny, ale zdůraznil, že o mladé lidi je třeba pečovat, aby nebyli zkaženi pokřivenými ideály, zvláště pak v moderní hudbě, což by prý mohlo podkopat tradiční ruské hodnoty.

"Zdá se mi, že doba už je dlouho zralá na to, abychom v zemi monitorovali také to, co poslouchají, co čtou a na co se dívají," řekl šéf vnitra na adresu mladých. "Už zapomněli staré milostné písně, valčíky, všechno, co nás spojovalo, naše zázemí a naše kořeny," prohlásil čtyřiapadesátiletý bývalý důstojník obávané sovětské tajné policie KGB.

Bloger: vládnou tu idioti

Nurgalijevovy nářky padají u starší ruské generace na úrodnou půdu. Její příslušníci si totiž myslí, že zhruba za dvě dekády od pádu Sovětského svazu morálka v Rusku výrazně upadla. U mladých lidí, ruských blogerů však vyvolává jen úsměšky a údiv. "Pánové, vládnou tady idioti," komentuje to na svém blogu Alexej Nikitin. Pro Andreje Makareviče, frontmana populární ruské rockové kapely Mašina Vremeni, jsou Nurgalijevovy výroky natolik zmatené, že nemůže najít slova, aby je komentoval.

Ruský expert na zpravodajské služby Andrej Soldatov označil Nurgalijevova slova za pouhou zástěrku skutečnosti, že ruské policejní síly chtějí nastolit masivní kontrolu internetu. "Nurgalijev chce použít zdroje státního rozpočtu k monitorování internetu. Skutečnost, že ruské bezpečnostní síly začaly aktivně pracovat s firmami na výměně informací v této sféře, činí ze soukromí naprostou iluzi," dodává Soldatov.

Ruští blogeři svobodně kritizují úřady, často velice sžíravě, pátrají po korupci na vysokých politických místech a vyměňují si informace bez jakýchkoli obav z cenzury.

Obavy z internetu

Internet hrál klíčovou roli v rebeliích na severu Afriky a v některých blízkovýchodních zemích, což některé vlády vedlo k posílení kontroly přístupu k němu. Takové nepokoje jsou sice v blízké budoucnosti v Rusku považovány za málo pravděpodobné, ale někteří stoupenci tvrdé linie si podle všeho chtějí horlivě zajistit, aby v případě potřeby mohli obsah internetu omezit.

Vysoký představitel ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), nástupnické organizace KGB, v dubnu prohlásil, že nekontrolované používání služby Gmail, Hotmail a Skype představuje hrozbu pro národní bezpečnost. Domáhal se zároveň přístupu ke komunikačním kódům poskytovatelů těchto služeb. Západní diplomaté agentuře Reuters řekli, že série kybernetických útoků v posledních měsících, včetně útoku na blog prezidenta Medveděva, měly všechny znaky vysoce organizovaného a dobře finančně zabezpečeného útoku hackerů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám