Hlavní obsah

Řidičáky na Slovensku by měly být jen pro lidi se základním vzděláním

Právo, Ivan Vilček, Bratislava
Bratislava

Na Slovensku by měli dostávat řidičský průkazy pouze lidé, kteří ukončili minimálně devítiletou školní docházku. Tímto návrhem opoziční poslankyně Lucie Nicholsonové (Svoboda a Solidarita SaS) se bude v červenci zabývat slovenský parlament.

Foto: Profimedia.cz

Řidičský průkaz by mohli v budoucnu na Slovensku získat jen ti, kteří budou mít ukončené základní vzdělání.

Článek

Na nejbližší schůzi zákonodárců předloží poslankyně liberální SaS k projednání novelu silničního zákona. Nicholsonová upozornila, že na Slovensku v současnosti neexistuje žádné omezení týkající se minimálního vzdělání k udělení řidičského průkazu. Získávání řidičských průkazů osobami, které nemají ukončené ani základní vzdělání, podle ní zpochybňuje současnou formu udělování řidičáků.

„Je zde zvýšené riziko korupce,“ dodala Nicholsonová. Poslankyně upozornila, že o řidičák žádají mnohdy lidé, kteří ani neumí číst.

„V případě žadatelů o řidičský průkaz je potřebné klást důraz na vzdělání, především na ukončení minimálně základní školy. Určitě není možné v tomto případě mluvit o radikální omezení přístupu k řidičským průkazům. Bude to spíš motivace pro příští žadatele, aby ukončili základní školní docházku,“ dodala Nicholsonová.

Podobnou úpravu silničního zákona uskutečnilo loni také například Maďarsko.

Výběr článků

Načítám