Hlavní obsah

Rekordní investice na Slovensku: Novou jadernou elektrárnu postaví Američané

2:32
2:32

Poslechněte si tento článek

Americká firma Westinghouse postaví ve slovenských Jaslovských Bohunicích novou jadernou elektrárnu za 13 až 15 miliard eur (320 až 370 miliard korun). Investice několikanásobně převyšuje částku, za kterou byla dokončena jaderná elektrárna v Mochovcích.

Foto: Reuters

Odstavená jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích

Článek

Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas) v diskusním pořadu televize TA3 potvrdila, že mezivládní dohoda mezi Slovenskou republikou a Spojenými státy je ve stadiu přípravy. „Čekáme jen na poslední stanovisko Spojených států amerických,“ řekla Saková.

Denník N v této souvislosti upozornil, že ještě loni to vypadalo tak, že novou jadernou elektrárnu na Slovensku postaví korejské firmy. Slovenský premiér Robert Fico (Směr) o této možnosti dokonce osobně jednal v Soulu. Letos v květnu však už Fico jednal o výstavbě nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích s Američany. „Řekl jsem americkým kolegům, že pro mě je nejdražší atomová elektrárna ta, která není postavena. Atomová elektrárna je mašina na peníze,“ řekl Fico.

Bez tendru

Podle ministryně Sakové v případě této investice neproběhne žádný tendr. To se nelíbí slovenské opozici, která poukazuje na fakt, že k rozhodnutí o největší investici v dějinách Slovenska neproběhla širší odborná debata ani veřejná soutěž.

Hnutí Progresivní Slovensko (PS) upozorňuje, že vládní koalice ignoruje fakt, že na Slovensku je parlamentní demokracie. „Odmítají vysvětlovat kroky, které stojí Slovensko miliardy eur, v parlamentním plénu, na výboru nebo také veřejnosti na tiskových konferencích,“ konstatovalo opoziční hnutí.

„Je neakceptovatelné, že neprobíhá jakákoli veřejná, a hlavně odborná diskuse na toto téma. Už samotný fakt, že při výběru dodavatele vláda nesáhla po transparentní soutěži, vzbuzuje vážné obavy,“ dodala nejsilnější opoziční strana.

Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) označila za skandální, že o investici v rozsahu minimálně 15 miliard eur nemá parlament žádné informace. „Tato investice bude realizovaná minimálně 15 let a s provozem se počítá na 80 let,“ upozornila strana SaS.

Opoziční Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) považuje za nepřípustné, aby vládní koalice o otázkách národně-státního zájmu, jako je výstavba nové jaderné elektrárny, rozhodovala bez diskuse s opozicí. „Slovensko si nemůže dovolit další špatně nastavenou veřejnou investici, kterou budou splácet děti našich dětí pouze pro prospěchářství úzké skupiny lidí,“ uvedlo KDH.

Výběr článků

Načítám