Hlavní obsah

Referendum o odchodu z EU už negativně postihlo britskou ekonomiku

11. 7. 2016, 6:20 – Londýn

Spotřebitelská důvěra v Británii se v červnu propadla, podnikatelské vyhlídky se zhoršily nejvíce za poslední čtyři roky a ekonomická aktivita v Londýně se prudce snížila. Výsledky tří průzkumů podle agentury Reuters ukazují, že rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii si začíná vybírat svou daň.

Foto: Toby Melville, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Vydavatel platebních karet VISA uvedl, že výdaje spotřebitelů se v červnu snížily o 0,5 procenta. Jednalo se o druhý měsíční pokles v řadě za sebou.

Celkové výdaje za tři měsíce do června byly tudíž jenom o 1,4 procenta vyšší než před rokem, což po očištění o inflaci představuje nejnižší nárůst od začátku roku 2014. Spotřebitelé podle společnosti VISA omezovali výdaje na zbytné zboží a služby, jako jsou služby hotelů a restauračních zařízení nebo nové automobily.

Dodavatel finančních informací a služeb Markit na základě odpovědí firem získaných od 13. do 29. června uvedl, že ekonomické vyhlídky podniků byly nejméně příznivé za poslední čtyři roky. Mnoho oslovených firem kladlo složitější situaci za vinu právě červnovému britskému referendu. Většina odpovědí přitom přišla ještě před oznámením výsledku hlasování, což naznačuje možnost dalšího zhoršení.

Průzkum regionální ekonomické aktivity, který každý měsíc uskutečňuje banka Lloyds Bank, pak ukázal, že britská metropole utrpěla v červnu největší hospodářský propad od vrcholu finanční krize v dubnu 2009. Londýn tím stáhl dolů i celkové průměrné růstové tempo Anglie a Walesu.

Související téma:

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Británie je druhou největší ekonomikou v Evropské unii po Německu. Britská libra, akcie citlivé na vývoj britské ekonomiky a také bankovní tituly po vítězství brexitu výrazně klesly. Britská centrální banka již dříve oznámila, že je ochotna uvolnit měnovou politiku, aby podpořila ekonomiku.

Reklama

Související témata:

Výběr článků