Hlavní obsah

Rakouští vojáci odsouzeni za nedbalost vedoucí ke smrti Češky

7. 5. 2010, 18:46 – Vídeň

Tři rakouští vojáci - velící důstojník a dva poddůstojníci - byli v pátek soudem v Korneuburgu uznáni vinnými z nedbalého plánování cvičení za použití dýmovnic, kvůli němuž se 22. ledna 2009 udála na blízké dálnici hromadná dopravní nehoda se smrtí 32leté české občanky.

Článek

Vojáci dostali podmíněné tresty vězení od čtyř do šesti měsíců, rozsudek dosud nenabyl právní moci, informovala v pátek agentura APA.

Velící šestačtyřicetileý nadporučík, který byl za cvičení ve vojenském prostoru na severu Rakouska zodpovědný, byl za povolení užít dýmovnice poblíž dálnice uznán vinným, že způsobil obecné ohrožení z nedbalosti; dostal šest měsíců podmíněně. Dva desátníci, kteří cvičení naplánovali, dostali každý čtyři měsíce podmíněně. Rozsudky dosud nenabyly právní moci, odsouzení si vzali lhůtu na rozmyšlenou.

Soudce Gernot Braitenberg ve zdůvodnění rozsudku zdůraznil osobní odpovědnost vojenských velitelů za bezpečnost při výcviku.

Vinu na hromadné nehodě měly podle svědků dýmovnice použité vojáky během nočního cvičení, protože jejich dým údajně snížil viditelnost na dálnici A22 sousedící s cvičištěm. Podle argumentace obhajoby ale byla nad dálnicí přírodní mlha a vůbec nelze prokázat, nakolik byl její součástí kouř z dýmovnic. Soud konstatoval, že se kouř z dýmovnic táhl ze cvičiště směrem k dálnici a už tím byly porušeny bezpečnostní předpisy.

Již počátkem března byl v samostatném procesu odsouzen ke třem měsícům vězení podmíněně rakouský řidič, který loni v lednu v mlze na dálnici A22 narazil zezadu do auta 32leté řidičky z ČR a způsobil tak z nedbalosti její smrt. Většina aut vjíždějících do náhlé mlhy přibrzdila, některá ji projížděla jen krokem.

Odsouzený ale do mlhy vjel nepřiměřenou rychlostí a vrazil do téměř stojícího auta české občanky rychlostí 80 až 100 kilometrů za hodinu. Žena nárazem utrpěla zlomeninu krční páteře a na místě zemřela. Dalších sedm lidí bylo zraněno, ze šesti aut zapojených do hromadné srážky se tři vozy vznítily, včetně vozu oběti

Reklama

Související témata:

Výběr článků