Hlavní obsah

Rakouská ministryně zahraničí: Jsem připravena debatovat o vstupu do NATO

2:30
2:30

Poslechněte si tento článek

Rakouská ministryně zahraničí Beate Meinl-Reisingerová (NEOS) je připravena jednat o opuštění vojenské neutrality a vstupu do Severoatlantické aliance. Řekla to v rozhovoru pro německý list Die Welt.

Foto: Profimedia.cz

Rakouská ministryně zahraničí Beate Meinlová-Reisingerová

Článek

„Jedna věc je jasná: neutralita sama o sobě nás neochrání. To, co chrání Rakousko na pozadí stále nejistější bezpečnostní situace ve světě a stále agresivnějšího Ruska, jsou investice do našich vlastních obranných kapacit, ale také do partnerství. V zásadě jsem velmi otevřena vedení veřejné debaty o budoucnosti rakouské bezpečnostní a obranné politiky,“ řekla ministryně v rozhovoru pro Die Welt.

Jedním dechem ale přiznala, že ani v rakouském parlamentu, ani ve společnosti neexistuje většina, která by vstup do NATO podpořila. „I když v současné době neexistuje většina v parlamentu a obyvatelstvu pro vstup do NATO, může být taková debata stále velmi plodná,“ dodala.

„Hrozba stále agresivnějšího Ruska“

Připomněla, že neutralita Rakouska se od jeho vstupu do EU v roce 1995 znatelně změnila. Poznamenala, že se země zaměřuje na investice do obrany a posilování vztahů s partnery v souvislosti se „stále nejistější globální bezpečnostní situací a stále agresivnějším Ruskem“.

Podle jejích slov Putin nemá skutečný zájem na míru, jinak by zahájil rozhovory o příměří hned. „Americký prezident Trump naservíroval Putinovi Krym a několik východních oblastí takříkajíc na stříbrném podnose a také vyloučil členství Ukrajiny v NATO. A co dělá Putin? Nadále pokrývá zemi vyhlazovací válkou,“ dodala.

Anketa

Udělali by podle vás Rakušané dobře, kdyby vstoupili do NATO?
Ano
90,9 %
Ne
9,1 %
Celkem hlasovalo 6836 čtenářů.

Rakousko podle jejích slov „významně přispívá“ k evropské bezpečnosti, mimo jiné vysíláním vojáků do mírových misí EU a poskytováním finanční, vojenské a politické podpory pro společnou bezpečnostní a obrannou politiku, řekla ministryně.

„Není to tak, že bych chtěla vstoupit do NATO s fanfárami. Ale nemůžeme sedět a říkat, že když nikomu nic neuděláme, nikdo nám neublíží. To by bylo naivní. Svět se změnil,“ prohlásila.

Rakouská vojenská neutralita je zakotvena v ústavě země a vyplývá ze státní smlouvy z roku 1955. Díky této smlouvě získalo Rakousko suverenitu (po druhé světové válce bylo pod okupací čtyř velmocí - USA, Velké Británie, Francie a Sovětského svazu) a také neutralitu.

Rakousko se v rámci své neutrality účastní programu NATO Partnerství pro mír a spolupracuje s Aliancí v mírových misích OSN. Rakouská neutralita je aktivní a zapojená do mezinárodní spolupráce, ačkoliv země není členem NATO.

Související témata:
Beate Meinl-Reisinger

Výběr článků

Načítám