Článek
McCloudová, soudkyně v důchodu, po evropském soudu požaduje, aby Velké Británii zabránil v porušování jejích práv stanovených článkem 6 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Tento článek zaručuje férovost soudních řízení, vysvětluje deník The Guardian.
Britský nejvyšší soud svůj rozsudek vyřkl v případu, v němž genderově kritičtí aktivisté ze skupiny For Women Scotland zažalovali skotskou vládu. McCloudová se sama vzdala pozice soudkyně, aby se mohla do sporu zapojit. Tvrdila, že rozsudek ve prospěch aktivistů může výrazně ovlivnit právní ochrany transgender žen, ale její argumenty soud zamítl.
„Základem je, že mě a mé důkazy nejvyšší soud odmítl vyslechnout a neposkytl pro to žádné důvody. To jsou dva základní předpoklady normální spravedlnosti. Za ženy v tomto případě mluvily jen protestní skupiny, ale obyčejné ženy vůbec zastoupeny nebyly. Postižení lidé nebyli zastoupeni a členové Konzervativní strany teď říkají, že mají transgender lidé používat záchody pro postižené, což má na jejich životy dopad. S dopady toho všeho se nikdo nevypořádal,“ zdůvodnila své kroky McCloudová.
Velké množství britských podniků si po rozsudku nejvyššího soudu stěžovalo, že teď neví, jaké služby mají zákazníkům nabízet. Vládní Komise pro rovnost a lidská práva (EHRC) proto vydala „provizorní vyjádření“, že na pracovištích a ve veřejných službách by „transgender ženám (biologickým mužům) nemělo být povoleno používat dámské záchody a transgender mužům (biologickým ženám) by nemělo být povoleno používat pánské záchody“.
„Protože nejvyšší soud říká jednu věc, vláda a EHCR další, a máme plánovací pravidla od předchozí vlády, která od inkluzivních toalet odrazují, panuje tu chaos,“ zhodnotila situaci McCloudová.
V britském parlamentu se na stranu transgender lidí nejvýrazněji postavila spolulídryně Strany zelených Carla Denyerová. Ministryně pro ženy a rovnoprávnost Bridget Phillipsonové se v otevřeném dopise zeptala, zda se EHRC při přípravě svého vyjádření vůbec poradila s nějakým zástupcem transgender komunity. Upozornila ji také na hrozbu samozvaných „strážců zákona“, kteří se do hlídání dodržování nařízení pustí na vlastní pěst.
S odporem se soudní rozhodnutí setkalo také mezi britskými zdravotníky. Medici z Britské zdravotnické organizace (BMA) na konferenci v Londýně odsouhlasili vyjádření, že „snahy uvalit na pohlaví rigidní binaritu nemají žádné opodstatnění ve vědě ani medicíně“. Tento rok se bude ještě konat každoroční schůze celé BMA, kde by se toto prohlášení mohlo stát oficiálním stanoviskem největšího lékařského odboru v Británii.