Hlavní obsah

Proruští ozbrojenci zadrželi pozorovatele OBSE, je mezi nimi i Čech

25. 4. 2014, 18:10 – Kyjev • Aktualizováno 25. 4. 2014, 22:28

Ozbrojení proruští separatisté v pátek ve východoukrajinském městě Slavjansk zadrželi autobus s pozorovateli Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Mluvčí českého generálního štábu Jana Růžičková potvrdila, že mezi zadrženými je i český člen smíšeného mezinárodního týmu pro kontrolu odzbrojení. Podle zahraničních tiskových agentur je zadržováno sedm pozorovatelů mise OBSE.

Foto: Sergei Grits, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

Sedm členů týmu, pět ukrajinských vojáků a řidič byli odvlečeni do místní budovy tajné služby, kterou ovládají separatisté, informovala agentura DPA. Mezi zadrženými jsou tři němečtí vojáci, Čech, Polák, Dán a Švéd, uvedla agentura ITAR-TASS.

OBSE na Twitteru upřesnila, že jde vojenské pozorovatele ze zvláštního týmu pro kontrolu odzbrojení podle Vídeňského dokumentu z roku 2011. Členy jsou vojenští experti z členských států OBSE, kteří ale nepůsobí přímo jako zástupci OBSE.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Jsou s námi ve Slavjansku," potvrdil vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Vjačeslav Ponomarjov agentuře Reuters před budovou bezpečnostní služby.

Ponomarjovova mluvčí Stella Choroševová uvedla, že skupina u sebe měla "podezřelý materiál", ale její členové jsou v pořádku a budou propuštěni po dalším vyšetřování.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Slavjansk

"Momentálně probíhá vyjednávání se zástupci proruských sil. Odmítli rukojmí propustit s tím, že chtějí hovořit s 'kompetentními orgány' Ruské federace," řekl mluvčí ukrajinského ministerstva vnitra.

"Jsme ve spojení s ministerstvem zahraničí Ukrajiny, které se zabývá řešením této situace společně s vídeňskou centrálou OBSE," informoval český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Kontakt se nepovedlo navázat

Mluvčí Zaorálkova rezortu Johana Grohová uvedla, že ministerstvo situaci ve Slavjansku sleduje a koordinuje s ostatními státy včetně Německa. Nemá informace o tom, že by se podařilo se zadrženými spojit.

Také mluvčí německého ministerstva obrany večer DPA potvrdil, že se ministerstvu stále nepodařilo s misí OBSE navázat kontakt. Německé ministerstvo zahraničí na základě informací o zadržení mise zřídilo v Doněcku krizový štáb. Podle DPA německé úřady kontakt se skupinou ztratily kolem poledne.

Ponomarjov prohlásil, že ve skupině pozorovatelů byl vojenský špion najatý ukrajinskou vládou. "Bylo mi řečeno, že mezi nimi byl zaměstnanec kyjevské tajné vojenské služby," řekl Ponomarjov, který je zároveň samozvaným starostou Slavjanska.

Čech se měl koncem dubna vrátit

Mluvčí českého generálního štábu Jana Růžičková sdělila, že na východě Ukrajiny je jeden český voják. Není však členem pozorovatelské mise OBSE, ale smíšeného mezinárodního týmu pro kontrolu odzbrojení pod velením Německa.

Na Ukrajině byl od 21. dubna a vracet se měl na konci měsíce. "Naši lidé se pokoušejí s ním nějakým způsobem navázat kontakt, zjišťovat více informací," uvedla Růžičková.

"Jsem nesmírně znepokojen tím, že inspektoři OBSE byli na východě Ukrajina násilně odvedeni. Včetně jednoho Švéda. Musí být okamžitě propuštěni," uvedl na Twitteru švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

Město Slavjansk ovládají proruští separatističtí vzbouřenci. Ukrajinské vedení v pátek ohlásilo, že speciální jednotky město zcela odřízly od přísunu posil, přímý útok prý ale ukrajinská armáda nechystá. [celá zpráva]

Reklama

Související články

Exploze u Oděsy si vyžádala sedm zraněných

25. 4. 2014, 15:16

Sedm raněných si v pátek časně ráno vyžádal výbuch u kontrolního stanoviště ukrajinských sil u Oděsy na jihu země. Oznámila to místní policie. Příčiny výbuchu...

Výběr článků