Článek
Podle Jaurové dodnes není jasné, kde se busta nachází, v jakých podmínkách je uchovávána a jak s ní bude naloženo. Ministerstvo kultury podle ní poskytuje veřejnosti i odborníkům pouze kusé a neúplné informace.
„Z dostupných informací jasně vyplývá, že hlavním organizátorem přesunu byl generální tajemník služebního úřadu pan (Lukáš) Machala, který byl domluvený se speciální jednotkou ještě před tím, než kontaktoval policejní prezidentku. Ministerstvo kultury se pak snažilo vzbudit dojem, že pan Machala byl v Levoči náhodou,“ uvedla Jaurová.
Progresivní Slovensko v této souvislosti podává trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže, zatajení věci, zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Smlouvy za téměř 225 milionů korun
Druhé trestní oznámení míří na smlouvy o sportovních licencích, které Slanina podepsal krátce před nástupem nové generální ředitelky. Jedná se o smlouvy v hodnotě téměř 9 milionů eur (tedy přibližně 225 milionů korun). Podle Jaurové mohl ředitel ze zákona podepisovat smlouvy pouze do výše 200 tisíc eur (asi 5 milionů korun).
„Po zveřejnění této skutečnosti jsme se nedočkali uspokojivého vysvětlení ani od Slovenské televize a rozhlasu, ani od Slovenského fotbalového svazu. Pochybnosti vyvolává i to, proč byla licenční smlouva rozdělena na 56 částí a proč byly podepisovány doslova do poslední minuty,“ dodala Jaurová.
I v tomto případě se jedná o podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Progresivní Slovensko zároveň vyzvalo další instituce, například Nejvyšší kontrolní úřad, aby se těmito případy zabývaly. Podle Jaurové jde o závažné porušování zákona a netransparentní nakládání s veřejnými prostředky.

Instituce obvinění odmítají
STVR považuje podle Koktejl.sk tvrzení Progresivního Slovenska o licenčních smlouvách se Slovenským fotbalovým svazem za nepravdivá a zavádějící. Podle generální ředitelky Martiny Flašíkové jde o politizaci tématu, které by si zasloužilo věcnou diskusi namísto účelových dezinterpretací.
Zdůraznila, že smlouvy se SFZ nebyly uzavřeny současným vedením, ale předchozím pověřeným ředitelem, a současné vedení proto provádí audit těchto smluv. Flašíková také kritizovala porovnávání cen licenčních práv, které podle ní neodráží aktuální tržní hodnotu sportovních práv, a dodala, že STVR dlouhodobě usiluje o zajištění přístupu veřejnosti ke kvalitním domácím sportovním událostem.
Slovenský fotbalový svaz podle Sme zásadně odmítá tvrzení Progresivního Slovenska o předražených licencích na fotbalové zápasy. Podle svazu ceny sportovních televizních práv v posledních letech výrazně vzrostly a smlouvy se STVR tento trend odrážejí.
Je běžné, že smlouvy jsou uzavírány na delší období, aby vysílatel mohl ekonomicky a z hlediska image využít získaná práva. Svaz zdůrazňuje, že uzavřené smlouvy poskytují STVR největší objem sportovního obsahu v historii a jsou v souladu s mezinárodními standardy. Tvrzení o netransparentnosti a předraženosti svaz odmítá jako nepravdivá.