Hlavní obsah

Proces s Chodorkovským nebyl politický, rozhodl štrasburský soud

25. 7. 2013, 12:50 – Štrasburk

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odmítl tvrzení vězněného ruského podnikatele Michaila Chodorkovského, že proces s ním byl politicky motivovaný. Konstatoval nicméně, že došlo k porušení práva na spravedlivý proces a práva na respektování soukromého a rodinného života, uvedla agentura AFP.

Článek

Stížnost se týkala i Chodorkovského společníka Platona Lebeděva, během jehož procesu došlo podle soudu mimo jiné k porušení práva na svobodu a osobní bezpečnost.

Lebeděv tvrdil, že podmínky jeho věznění znamenaly i porušení článku 3 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který mluví o zákazu mučení; soud to však neshledal. Právo na spravedlivý proces bylo o obou mužů porušeno tím, že úřady zasahovaly do důvěrného vztahu mezi klientem a jeho právníkem a kontrolovaly jejich komunikaci. Rovněž ruský soud neposoudil některé z důležitých důkazů.

Porušení práva na respektování soukromého a rodinného života souvisí s faktem, že oba odsouzení muži byli posláni do věznic daleko od svých rodin, které je tak nemohou navštěvovat.

Moskva má zaplatit odškodné

Štrasburský soud ve svém verdiktu uložil ruské vládě, aby Chodorkovskému za výše stanovenou újmu zaplatila odškodné 10 000 eur (260 000 Kč), Lebeděvovi žádné odškodnění nepřiznal.

Chodorkovskij i Lebeděv byli poprvé odsouzeni v roce 2003 za daňové úniky a privatizační podvody k osmi letům vězení. V roce 2010 byli v další kauze odsouzeni ke třinácti letům za praní peněz a zpronevěru ropy. Do výkonu trestu se jim započetl předchozí trest. Na svobodu se tak měl bývalý šéf kdysi mocné ropné společnosti Jukos a podnikatel Lebeděv dostat v roce 2016. Loni v prosinci ale soud tresty snížil a vězení by oba odsouzení mohli opustit příští rok.

Reklama

Související články

Výběr článků