Hlavní obsah

Polsko pohrozilo zastavením plateb do unijního rozpočtu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Varšava

Pokud Brusel odstřihne Polsko od výplaty unijních peněz a bude dál stupňovat spor kolem dodržování principů právního státu, měla by Varšava přestat platit příspěvky do rozpočtu Evropské unie a blokovat klíčová jednání v rámci sedmadvacítky. V rozhovoru pro nedělní vydání listu Financial Times, to řekl polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro.

Foto: Profimedia.cz

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro

Článek

Podle Ziobra by Evropská komise jednala v rozporu s právem, pokud by využila nové pravomoci a kvůli sporu o právní stát zastavila výplatu peněz Polsku.

Komise už odložila schválení polského plánu ohledně čerpání 36 miliard eur z unijního fondu na obnovu ekonomik zasažených pandemií covidu-19.

A je pod tlakem Evropského parlamentu, aby postoupila dál a použila mechanismus umožňující odebrat unijní dotace zemím porušujícím principy právního státu.

EU ztratila s Varšavou trpělivost, zní Polskem

Evropa

„Polsko by mělo odpovědět na toto vydírání ze strany EU vetem ve všech záležitostech, které vyžadují jednohlasnost,“ řekl Ziobro, šéf malé strany Solidární Polsko, bez jejíchž hlasů by současná vláda přišla o těsnou většinu v Sejmu.

„Polsko by také mělo zvážit své závazky v unijní energetické a klimatické politice, které vedou k drastickému nárůstu cen energií,” dodal Ziobro.

„Pokud spor bude pokračovat, budu požadovat, aby Polsko zastavilo své příspěvky do EU. Bylo by to ospravedlnitelné vzhledem k tomu, že EU nám protiprávně odpírá prostředky ze společného rozpočtu, do kterého také přispíváme,“ dodal polský ministr.

Jeho strana strana v přístupu k EU zaujímá radikálnější postoje než vládnoucí strana Právo a spravedlnost.

Ziobro se nechce podřizovat Bruselu 

Podle Evropské komise změny, kterými prošla polská justice za Ziobrova působení, ohrožují její nezávislost a podřizují ji politikům. Brusel podle Ziobra staví „nemožné podmínky, protože jeho cílem není právní stát, ale změna vlády v Polsku“.

Varšava čelí „politickému diktátu prováděnému vydíráním a snahou podrýt demokratické rozhodnutí několika milionů Poláků“, řekl také Ziobro.

Kompetence EU mají své hranice, hájil Morawiecki rozhodnutí polského ústavního soudu

Evropa

Uvedl, že Polsko by mělo být členem takové EU, která je založena na partnerství suverénních států, a ne na vládě těch nejsilnějších a bruselské byrokracie, která není pod demokratickou kontrolou.

Řekl, že jeho strana nikdy nepřistoupí na takové ústupky Bruselu, v jejichž důsledku by byla omezena suverenita Polska. „Nikdy nebudeme souhlasit s tím, aby mělo Polsko status kolonie,“ prohlásil.

Reklama

Výběr článků

Načítám