Hlavní obsah

Památník maršála Rommela v Heidenheimu doplní silueta beznohé postavy

23. 7. 2020, 23:08 – Heidenheim

Radnice německého města Heidenheim upraví kontroverzní památník maršála wehrmachtu Erwina Rommela. Přibude k němu silueta postavy o berlích, která přišla o nohu při explozi nášlapné miny. Rommel jich nechal v severní Africe rozmístit nespočet, uvedla agentura DPA.

Foto: Profimedia.cz

K památníku Rommela v Heidenheimu přibude silueta postavy o berlích

Článek

„Pomník neznázorňuje pravdu, nýbrž nás podněcuje, abychom ji hledali,” řekl starosta města v Bádensku-Württembersku Bernhard Ilg při prezentaci návrhu úpravy památníku.

Rommel (1891-1944) nechal při tažení německých vojsk v severní Africe za druhé světové války položit rozsáhlá minová pole. Jen od 80. let minulého století, kdy se vedou statistiky, přišlo v Libyi a Tunisku o nohu nejméně 3300 lidí a dalších 7500 jich bylo zmrzačeno, napsal deník Die Welt.

V nacistické propagandě byl Rommel vydáván za vzor německého vojáka a uznání si vysloužil i ze strany některých svých protivníků. V roce 1944 spáchal sebevraždu poté, co vyšly najevo jeho kontakty s hnutím odporu proti Adolfu Hitlerovi.

Foto: Profimedia.cz

Památník maršála wehrmachtu Erwina Rommela v Heidenheimu

Také autor nové koncepce Rommelova pomníku Rainer Jooss nepovažuje jeho doplnění za tečku za zpracováním dějin. Spíše by si přál, aby si „následující generace samy udělaly obrázek na základě věcně podložené histografie”.

Památník, který nechal v roce 1961 postavit Svaz německého Afrikakorpsu, budil dlouhodobě kontroverze a v minulosti byl opakovaně poničen nápisy, které označovaly Rommela za nacistu. V roce 2014 vyjádřila radnice Heidenheimu úmysl dát památník do kontrastu s jiným vzpomníkovým objektem.

Film o generálu Rommelovi má měnit pohled na válku. Pitomost, píšou diváci

Kultura

Nová podoba pomníku německého maršála přichází v době, kdy mnoho zemí přehodnocuje role svých historických postav kvůli jejich z dnešního pohledu kontroverzním názorům či skutkům. V Británii, Francii či Belgii se staly terčem kritiky především sochy postav spjatých s koloniální minulostí. Ve Spojených státech byly poničeny či rovnou strženy nejen sochy osobností Konfederace, která za americké občanské války hájila otroctví, ale například i objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba.

Reklama

Související témata:

Výběr článků