Hlavní obsah

Nizozemský král do Prahy často létá jako pilot

3:06
3:06

Poslechněte si tento článek

Nizozemský král Vilém-Alexandr ve své obytné rezidenci Huis ten Bosch v Haagu delegace přijímá jen zřídka, oficiální audience se obvykle konají ve formálnějším prostředí úředního paláce Noordeinde. Před plánovanou státní návštěvou České republiky, kam 4. a 5. června zavítá i s manželkou Máximou, však nizozemský panovník udělal výjimku a přijal v domácím sídle skupinu českých novinářů.

Foto: RVD - Valerie Kuypers, Bez zdroje

Nizozemský král Vilém-Alexandr

Článek

(od našeho zvláštního zpravodaje)

Vilém-Alexandr rozhodně nepůsobí dojmem panovníka, který by si potrpěl na okázalé vystupování, i tak je ale při setkání s králem třeba dodržovat pár striktních pravidel. Pro novináře to například znamená nepoužívat přímé citace panovníka, který je ve své zemi reprezentativní, ne však politickou postavou.

Česko nizozemský král ocenil i za vedoucí roli v podpoře Ukrajiny, která se podle něj stala obětí brutální a nevyprovokované ruské agrese. Zmínil přitom českou muniční iniciativu, k níž se Nizozemsko také připojilo. Krize okolo války na Ukrajině zatím podle panovníkova mínění Evropu spíše stmelila, když špatný výsledek pro Ukrajinu by znamenal bezpečnostní ohrožení i dalších evropských zemí.

Foto: Nizozemské velvyslanectví v ČR / Martina Váchová, Bez zdroje

Královský šéf protokolu dává instrukce před audiencí u panovníka.

Samotnou Evropskou unii označil panovník za vůbec nejlepší mírový projekt, jaký kdy člověk vytvořil, a vzpomněl přitom také někdejšího českého prezidenta Václava Havla, který podle něj k šíření jejích hodnot významně přispěl. Těžiště EU se přitom podle mínění Viléma-Alexandra nyní více přesunulo do střední a východní Evropy, přičemž Česko a Nizozemsko mohou při spolupráci s dalšími středně velkými zeměmi z regionů Beneluxu, Skandinávie či Pobaltí sehrát výraznou úlohu v rámci EU i NATO.

Zmínil přitom i nadcházející diskutovaný červnový summit Severoatlantické aliance v Haagu. Nizozemský panovník doufá, že Aliance se tam ukáže jako živá a zdravá organizace, která je pro zajištění míru a bezpečnosti v Evropě stále nezbytná.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Interiér nizozemského královského paláce Huis ten Bosch

Vzestup populistických stran v řadě zemí, na nějž byl panovník dotázán, dal Vilém-Alexandr do souvislosti s globalizací, která podle něj kromě mnoha dobrých věcí značné části populace přinesla novou nejistotu ohledně budoucnosti. Nárůst síly populistických stran bere jako volání o pomoc a pozornost této části obyvatel, které by se nemělo ignorovat a které by stabilní demokracie měly zvládnout otevřeným přístupem.

Poslední oficiální návštěvou nizozemského monarchy v Česku zatím zůstává krátká oficiální návštěva královny Beatrix (matky současného panovníka) v roce 1994. Nynější král ale během setkání s českými novináři prozradil, že se do Prahy už podíval nejen jako turista, ale mnohokrát také coby pilot nizozemských aerolinek KLM, pro které stále létá zhruba třikrát do měsíce.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Interiér nizozemského královského paláce Huis ten Bosch

Vilém-Alexandr je totiž již čtyřicet let držitelem pilotního průkazu a i po své korunovaci pravidelně usedá do kokpitu během komerčních i oficiálních státních letů. Jeho oblíbeným letadlem je Boeing 737, na létání oceňuje mimo jiné to, že vyžaduje plnou koncentraci a pilot k němu musí přistupovat s čistou hlavou.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Nizozemský královský palác Huis ten Bosch

V roce 2021 tak například do Prahy dopravoval fanoušky nizozemských fotbalových týmů AZ Alkmaar a Feyenoord, které v Česku hrály evropské poháry. A není vyloučeno ani to, že bude pilotovat i při nadcházející státní návštěvě s královnou Máximou.

Související témata:
Vilém-Alexandr Nizozemský

Výběr článků

Načítám