Hlavní obsah

Nikomu nevěří. Lukašenko po smrti ministra vyměnil i kuchaře

28. 11. 2022, 11:49 – Minsk

Náhlá smrt dlouholetého běloruského ministra zahraničí Uladzimira Makeje poznamenala i vůdce Alexandra Lukašenka. Ten podle opozičního lídra Leonida Nevzlina vyměnil ochranku, služebnictvo i kuchaře. Spekuluje se totiž o tom, že byl Makej otráven.

Foto: Profimedia.cz

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko

Článek

„Lukašenko byl smrtí Makeje nejvíce šokován. Nařídil výměnu kuchařů, služebnictva i ochranky. Jeho dětem byla poskytnuta dodatečná ochrana,“ napsal v příspěvku na Twitteru Nevzlin.

Dodal také, že zdroje blízké ruské Federální službě bezpečnosti (FSB) tvrdí, že Makej nezemřel přirozenou smrtí, ale byl otráven. „Neměl žádné zdravotní problémy, žil aktivní život. Je velmi snadné otrávit člověka tak, aby si každý myslel, že zemřel přirozenou smrtí,“ citoval Nevzlin toxikology.

Pochybnosti o příčině smrti Makeje má také bývalý běloruský diplomat Pavel Latuška. „O Lukašenkovi věděl víc než kterýkoli jiný člověk v zemi. Věděl, s kým se stýká a s kým popíjí. Je tu mnoho záhadných okolností,“ řekl v rozhovoru pro Nextu.

Rusové se chystají přesunout své jednotky z Běloruska na Ukrajinu

Válka na Ukrajině

Podezřelé je podle Latušky hlavně datum Makejova skonu. Zesnulý ministr se totiž chystal navštívit Radu ministrů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Polsku. Podle Latušky si Makej „možná chtěl vzít s sebou něco důležitého“ na jednání s evropskými ministry.

Latuška poznamenal, že již dříve byly učiněny pokusy zabránit běloruským ministrům v cestě do Polska: „Existuje důvěrná zpráva kolující běloruským parlamentem, která tyto incidenty analyzuje, a dospěla k závěru, že za všemi pokusy ukončit tyto návštěvy stojí Rusko a FSB.“

Makej se měl v pondělí před cestou do Polska setkat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Proruské kanály na sociální síti Telegram tvrdí, že se Makej stal pro Kreml „iritujícím“, a to kvůli svým postojům.

Makej totiž nebyl nakloněn tomu, aby se Bělorusko zapojilo do války na Ukrajině. Byl také proti tomu, aby ruské jednotky útočily na Ukrajinu z běloruského území.

V pondělí měl jednat s Lavrovem. Běloruský ministr zahraničí nečekaně zemřel

Evropa

Reklama

Související témata:

Výběr článků