Hlavní obsah

Němečtí ministři se přou o dalších kvótách na uprchlíky

21. 9. 2015, 12:50 – Berlín

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel odmítl návrh ministra vnitra Thomase de Maizièra na stanovení pevných kvót pro počet přistěhovalců, po jejichž naplnění by už Evropská unie další běžence odmítala. Podle něj takový návrh odporuje německému azylovému právu. De Maizière svůj návrh obhajoval, podle něj EU „nedokáže přijmout všechny uprchlíky na světě”.

Foto: Virginia Mayo, ČTK/AP

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére

Článek

Gabriel připustil, že nikdo nebyl připraven na to, že letos do Německa dorazí až milión běženců. Pro návrh ministra vnitra ale nemá pochopení. „Je to přesný opak toho, co oprávněně říká kancléřka (Angela Merkelová), totiž že každý, kdo přijde do Německa a požádá zde o azyl, má právo na spravedlivé posouzení své žádosti,” řekl vicekancléř.

Zároveň ale odmítl hlasy, které zaznívají z jeho sociální demokracie (SPD) a žádají odstoupení konzervativního ministra de Maizièra. Podobné stranické spory jsou „to poslední, co Německo teď potřebuje”, uvedl.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ministr vnitra v pondělí na tiskové konferenci svůj návrh obhajoval s tím, že je třeba hledat nové způsoby, jak situaci s běženci řešit. „Nechceme Evropskou unii uzavřít před světem. Nemůžeme ale přijmout všechny uprchlíky na světě,” prohlásil de Maizière.

Foto: Zohra Bensemra, Reuters

Rodina syrských uprchlíků při registraci v Německu

Zdůraznil také, že běžence, které by EU přijala na základě jím navrhovaných kvót, by si měly rozdělit všechny unijní země. De  Maizièrův postoj naznačuje, že EU ustupuje od plánu na vytvoření permanentního mechanismu na přijímání uprchlíků. Podle listu Financial Times už nejsou v návrhu dokumentu pro úterní jednání ministrů vnitra EU zmiňovány kvóty vypočtené na základě HDP, počtu obyvatel, rozlohy a nezaměstnanosti té které členské země. [celá zpráva]

De Maizière rovněž podotkl, že stanovení stropů pro přijímání běženců by neznamenalo, že EU ukončí námořní operace ve Středozemním moři, kde zachraňuje běžence před utonutím. Tyto uprchlíky by ale podle něj neměla Unie do budoucna vozit na své území, ale měla by jim umožnit přesídlení do bezpečných regionů v Africe.

Reklama

Výběr článků