Hlavní obsah

Německo šokovaly masové útoky na ženy na Silvestra. Stovka obětí

5. 1. 2016, 15:05 – Kolín nad Rýnem/Berlín

Německo je v šoku ze silvestrovských masových útoků skupin mužů na ženy v Kolíně nad Rýnem, ve Stuttgartu a v Hamburku, které mají stovku obětí. Zapojena do nich byla tisícovka mladých mužů severoafrického a arabského původu. Byli mezi nimi i migranti hledající azyl.

Foto: Wolfgang Rattay, Reuters

Ženy s transparenty hlásajícími hesla jako Proti sexismu, proti rasismu před nádražím v Kolíně nad Rýnem

Článek

Policista, který v noci zasahoval u kolínského nádraží, řekl webu listu Express, že zadržel osm podezřelých: „Byli to všichni žadatelé o azyl, měli u sebe kopie dokumentů povolujících pobyt.“ Z jeho vyjádření ale není jasné, zda jde o migranty, kteří přišli do Německa letos, anebo tam byli už dva roky, jak se uvádělo v pondělí.

Teprve v úterý se plně ukázal rozsah útoků u kolínského nádraží a dómu. Obětí násilí se stalo 90 žen, které byly obtěžovány a okradeny, jedna byla znásilněna.

Foto: Oliver Berg, ČTK/AP

Policejní auto před kolínským nádražím

Podobné útoky jsou ale hlášeny i z Hamburku, z Reeperbahnu, kde se útočilo asi dvacet až čtyřicet mužů, a ze Stuttgartu.

Masové útoky početných gangů

„Je to poprvé, co se něco takového stalo v tak velkém měřítku. Zjevně máme co do činění s novou formou organizovaného zločinu,” řekl o útocích ministr spravedlnosti Heiko Maas a vyzval k důslednému vyšetření případu a k tvrdému potrestání pachatelů. „To, co se stalo, je neomluvitelné. A polehčující okolností není ani konzumace alkoholu,” dodal.

Policie podle něj musí najít nástroje, jak podobným incidentům do budoucna zabránit: „Nesmíme připustit, aby byli lidé v našich městech vystaveni hrubému násilí a nedostalo se jim ochrany. V této zemi nesmějí existovat zóny, kde neplatí právo, a nesmí tomu tak být ani na nádražích.”

Foto: Oliver Berg, ČTK/AP

Kolínské nádraží

K důslednému postupu vůči pachatelům vyzvala i ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová: „Ženy nejsou lovná zvěř. Útoky na ženy, ať už jsou jakéhokoli druhu, nesmíme akceptovat. Pachatelé musejí být co nejrychleji pohnáni k zodpovědnosti, bez ohledu na to, jakého jsou původu a vyznání.“ Narážela na to, že mnozí byli podle svědků severoafrického nebo arabského původu.

Kolínská primátorka Henriette Rekerová si kvůli tomuto řádění předvolala vedení místní policie, která sice byla na místě přítomna, ale útokům dvaceti– až stočlenných skupin nebyla schopna zabránit. Podle policie mělo většinou osahávání zamaskovat krádeže, které byly nejčastějším ohlášeným činem.

Oblast okolo katedrály je považována na nebezpečný ráj kapsářů. Podle kolínského listu Kölner Stadt-Anzeiger je většina podezřelých policie známa právě z předchozích kapesních krádeží. Policie nyní vyšetřuje, zda se skupiny zlodějů neorganizovaly přes sociální sítě.

Reklama

Výběr článků