Hlavní obsah

Německo požaduje, aby Erdogana nedoprovázeli strážci, kteří napadali demonstranty v USA

26. 6. 2017, 6:23 – Berlín

Německé úřady si nepřejí, aby tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na červencový summit skupiny G20 do země doprovázeli někteří příslušníci jeho ochranky. Jde o bodyguardy, kteří se účastnili tvrdého zákroku proti Erdoganovým odpůrcům při jeho květnové návštěvě v USA.

Foto: Murad Sezer, Reuters

Turecký prezident Recep Erdogan během projevu při absolutoriu studentů náboženských škol imam hatip v Istanbulu

Článek

O víkendu o tom s odvoláním na anonymní zdroje informoval německý list Welt am Sonntag. Podle něj o svém postoji hovořila německá vláda na uzavřeném zasedání poslanců parlamentu.

Německé tajné služby se obávají, že během schůzky nejvyšších představitelů předních světových ekonomik v Hamburku 7. a 8. července může Erdoganova přítomnost vyvolat demonstrace. Nelze přitom vyloučit srážky prezidentových stoupenců a odpůrců z řad pravicových a levicových organizací, příslušníků turecké menšiny či reprezentantů kurdských kruhů.

V květnu se podobná demonstrace odehrála před washingtonskou rezidencí tureckého velvyslance v USA, kam přišli proti Erdoganovi protestovat turečtí Kurdové. Podle americké policie strážci Erdogana a další členové jeho doprovodu zasáhli tak brutálně, že bylo zraněno 11 osob. Na dvanáct členů Erdoganovy ochranky americké úřady vydaly zatykače.[celá zpráva]

Ankara tvrdí, že takový krok nemá právní základ a že za incident u rezidence může selhání amerických bezpečnostních složek.

Reklama

Výběr článků