Hlavní obsah

Německo potřebuje 400 tisíc přistěhovalců ročně, tvrdí šéf úřadu práce

24. 8. 2021, 13:33

Německo potřebuje zhruba 400 tisíc přistěhovalců ročně, aby mělo dostatek pracovních sil. V rozhovoru s německým listem Süddeutsche Zeitung to řekl šéf spolkového úřadu práce Detlef Scheele. Upozornil, že v tomto případě hovoří o cíleném přistěhovalectví k pokrytí mezer na trhu práce, nikoli o poskytování azylu uprchlíkům.

Foto: Profimedia.cz

Sklizeň levandule v Německu

Článek

„Od pečovatelských služeb přes techniky klimatizačních zařízení až po logistiky a akademiky - všude budou chybět pracovní síly,“ prohlásil Scheele.

„Můžeme se postavit a prohlásit, že nechceme žádné cizince. Ale to nefunguje,“ uvedl na adresu možného odporu proti přistěhovalcům. „Faktem je, že Německu docházejí pracovní síly,“ dodal.

Nejezděte na kábulské letiště, je to nebezpečné, vyzývají ambasády a nasazují vrtulníky

Svět

Scheele rovněž předpověděl, že v letošním roce se počet potenciálních pracovníků v klasickém produktivním věku sníží téměř o 150 tisíc. „V dalších letech to bude mnohem dramatičtější,“ řekl.

„Německo může tento problém řešit pouze školením nekvalifikovaných lidí a rekvalifikací těch, jejichž pracovní místa zanikla, umožněním práce na delší úvazek ženám, které nedobrovolně pracují na zkrácený úvazek, a především tím, že do země dostane přistěhovalce,“ dodal.

Spolkový statistický úřad v březnu oznámil, že ke konci loňského roku žilo v Německu 11,4 milionu cizinců. Meziročně tak jejich počet vzrostl o 204 tisíc, respektive o 1,8 procenta, což bylo nejméně za posledních deset let.

V Afghánistánu postřelili Němce, Berlín vyšle do Kábulu dva vrtulníky

Svět

Důvodem je nižší počet přistěhovalců, kteří do Německa v době pandemie nemoci covid-19 přicházejí. Úřad v souvislosti s dopady pandemie poukázal na dočasně uzavřené hranice a komplikované podmínky pro přistěhovalectví.

Reklama

Výběr článků