Hlavní obsah

Německé policii se přihlásil mladík, který v Berlíně napadl muže s jarmulkami

19. 4. 2018, 17:15 – Berlín • Aktualizováno 19. 4. 2018, 20:30

Berlínské kriminální policii se podle deníků Bild a B.Z. přihlásil jeden z útočníků, kteří v úterý v německé metropoli napadli dvojici mužů s jarmulkami, tedy tradičními židovskými pokrývkami hlavy. Devatenáctiletý mladík přišel na zemský kriminální úřad v doprovodu advokátky. Skončil ve vazbě.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Německá policie. Ilustrační foto

Článek

Jedenadvacetiletého Izraelce a jeho 24letého německého přítele v úterý večer v berlínské městské části Prenzlauer Berg napadla trojice mužů. Oběti na sobě měly tradiční židovskou pokrývku hlavy a arabsky hovořící agresoři jim adresovali antisemitské nadávky. Jeden z agresorů si pak sundal pásek a začal jím Izraelce bít. Útočník a jeho dva kumpáni uprchli. [celá zpráva]

Na policii se dostavil uprchlík ze Sýrie, který v Německu žije od roku 2015. Jeho totožnost policisté zjistili už před tím, než se přihlásil. Veřejnosti o něm ale bližší informace nesdělili. Jasné není ani to, zda byl už v minulosti trestán. Na mladíka již soudce vydal zatykač. Viněn je z ublížení na zdraví a trestného činu podněcování k nenávisti.

Jarmulkou jen testoval Berlíňany

Napadený Izraelec incident natočil na video a zveřejnil ho na internetu. Později v rozhovoru se stanicí Deutsche Welle řekl, že není Žid a vyrůstal v Izraeli v arabské rodině. Jarmulku si prý nasadil, aby vyzkoušel reakci okolí. Nechtěl totiž věřit tvrzení přítele, že člověk v Německu není v bezpečí, pokud nosí jarmulku.

Podle zástupce berlínské židovské obce Mika Samuela Delberga fakt, že oběť není ve skutečnosti Žid, na povaze útoku nic nemění: „Čin byl namířený proti židovským symbolům a proti Židům.”

Útok důrazně odsoudila kancléřka Angela Merkelová (CDU) a další politici. Projevů antisemitismu v poslední době v Německu přibývá. Jenom v Berlíně, kde žije odhadem na 20 tisíc židů, zaznamenalo loni tamní centrum pro sledování antisemitismu RIAS 18 napadení.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků