Hlavní obsah

Německá sekta ukryla týrané děti v ČR, tvrdí odpadlíci

16. 9. 2013, 18:09 – Berlín • Aktualizováno 16. 9. 2013, 19:08

Křesťanská sekta Dvanáct kmenů, která je v Německu podezřelá z týrání dětí, údajně odvezla některé chlapce a děvčata do Česka, aby je tady ukryla před německými úřady. Ty sektě na počátku září při rozsáhlé policejní razii odebraly 40 dětí právě kvůli podezření z jejich zneužívání. Napsal to ve svém aktuálním vydání německý magazín Der Spiegel s odvoláním na lidi, kteří ze sekty vystoupili.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Policie proti Dvanácti kmenům zakročila ve dvou sídlech sekty v Bavorsku. Der Spiegel ale vypátral, že část členů společenství žije od července v obci Dolchau na severu východoněmecké spolkové země Saska-Anhaltska. Podle sousedů bylo mezi nimi asi deset dětí ve věku zhruba sedmi až 16 let. Všechny před několika dny zmizely.

Německé úřady podle zpravodajského časopisu o tomto sídle zjevně nevědí. Podle bývalých členů mohla sekta tyto děti odvézt do Česka, aby je před úřady ukryla. Dvanáct kmenů totiž podle zdrojů Spiegelu vlastní "poblíž Prahy zemědělskou usedlost s ovocnou zahradou, vinicí, stádem ovcí a rybníkem pro chov ryb".

Podle deníku Augsburger Allgemeine, který rovněž hovořil s jedním z bývalých příslušníků sekty, je její sídlo v Česku relativně nové. Také on upozornil na to, že Dvanáct kmenů může své děti odvézt za hranice.

Českou policii německá strana o pomoc zatím nepožádala. „Oficiální cestou se na nás němečtí kolegové zatím neobrátili. Informace o případu máme pouze z veřejných zdrojů a z úřední povinnosti jsme je začali prověřovat. Případem se začal zabývat odbor pátrání, který bude prověřovat, jestli se informace zakládají na pravdě,“ řekla Novinkám mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková.

Výchova s přísnými tresty

Sekta vznikla v 70. letech minulého století v USA a její členové žijí striktně podle bible v přísně hierarchizovaném společenství.

V Německu se její příslušníci usadili na počátku 90. let a jejich počet se tam dnes odhaduje na zhruba stovku. Živí se pěstováním vlastních plodin a chovem hospodářských zvířat. Své děti odmítají posílat do veřejných škol kvůli tomu, že se tam vyučuje sexuální výchova a evoluční teorie. Vzdělávají je sami ve svých zařízeních.

V minulosti bylo Dvanáct kmenů už mnohokrát podezíráno z příliš tvrdé výchovy dětí, zahrnující přísné fyzické tresty. Členové sekty říkají, že je třeba dítě uhodit, když je neposlušné. Obviňování z týrání ale odmítají.

V Německu na její praktiky upozornil reportér Wolfram Kuhnigk, kterému se podařilo proniknout do jednoho ze sídel společenství a umístit tam skryté kamery, jež přinesly otřesná svědectví o bití dětí v takzvané trestní místnosti. Právě na základě jeho materiálu zakročila policie proti sektě v Bavorsku.

Státní zastupitelství v Augsburgu její příslušníky vyšetřuje kvůli podezření z týrání svěřených osob a těžkého ublížení na zdraví.

Reklama

Související témata:

Výběr článků