Článek
Čtyři zadržení, Benjamin H., Ben-Maxim H., Lenny M. a Jason R., čelí obvinění z členství v „teroristické organizaci“, zatímco Jerome M. byl obviněn pouze z podpory teroristické skupiny. Dva ze zadržených čelí také obvinění z pokusu o vraždu a žhářství. Všem podezřelým je mezi čtrnácti a osmnácti lety, informuje deník The Guardian.
Středeční razie proběhly ve třech různých spolkových zemích a policie při nich prohledala třináct nemovitostí. Jde o nejnovější z řady zásahů proti skupinám, které podle německých úřadů usilují o narušení pořádku v zemi. Německá prokuratura uvedla, že v souvislosti s tímto případem vyšetřuje ještě další tři osoby ve věku 18–21 let, které už jsou ve vazbě.
Podle úřadů skupina Poslední obranná vlna vznikla nejpozději v dubnu 2024. Německá ministryně spravedlnosti Stefanie Hubigová proto veřejně vyjádřila znepokojení, že všichni nyní zadržení podezřelí byli v době založení skupiny nezletilí. „Je to budíček a ukazuje to, že pravicový extremistický terorismus na věk nehledí,“ uvedla ve vyjádření ministryně.
Členové skupiny se podle prokurátorů vnímají jako „poslední obranná linie německého národa“. Jejich cílem pak údajně bylo „násilnými činy, primárně proti migrantům a politickým nepřátelům, přinést pád demokratického systému ve Spolkové republice Německo“.
Žhářské útoky
Dva ze zadržených podle prokuratury loni v říjnu zapálili kulturní centrum v Altdöbernu na východě země. Několik lidí plamenům jen se štěstím uniklo. Lenny M. na videu zveřejněném před tímto žhářským útokem, odříkal projev, který nejspíš napsal Ben-Maxim H., ve kterém vyzýval, aby ostatní členové skupiny spáchali podobné činy.
Další dva podezřelí pak v lednu rozbili okno domova pro žadatele o azyl ve východoněmeckém Schmöllnu a neúspěšně se ho pokusili zapálit rachejtlemi. Podle dostupných informací na stěnu nasprejovali iniciály skupiny, svastiky a slogany jako „cizáci pryč“, „Německo Němcům“ a „nacistické území“ a hajlovali.
Ten stejný měsíc tři z podezřelých plánovali žhářský útok na útulek pro žadatele o azyl v Senftenbergu a v České republice nakoupili výbušniny. Tento plán ale překazilo zatčení dvou členů skupiny, ke kterému podle všeho přispěl televizní reportér v utajení.
Poslední obranná vlna aktivně nabírala nové členy přes sociální platformy, jako je Instagram, TikTok, Telegram nebo WhatsApp. Vyšetřovatelé našli více než sedmdesát skupinových chatů s vazbami na tuto skupinu, jež měly dohromady přibližně 200 členů, kteří oslavovali nacistický režim a propagovali rozsáhlé politicky motivované útoky.
Německé království
Minulý týden německé úřady zakázaly další krajně pravicovou skupinu zvanou Německé království, kterou též označily za hrozbu pro německý demokratický pořádek. Organizace operovala prakticky jako sekta. Policie také zatkla čtyři členy jejího vedení, včetně jejího lídra Petera Fitzeka, který se prohlásil panovníkem Peterem I.
Experti současný nárůst zájmu mladých lidí o násilné neonacistické skupiny přirovnávají k letům po sjednocení Německa v roce 1990, které provázela vlna rasistických, homofobních a protilevicových útoků. Počet pravicově motivovaných násilných zločinů se v Německu loni meziročně zvýšil o 17 % na 1488.