Hlavní obsah

Němci přišli s novým plánem, jak přerozdělovat migranty. V4 je zase proti

27. 11. 2019, 15:16 – Brusel • Aktualizováno 27. 11. 2019, 15:32

Německo přišlo s novým návrhem, jak reformovat unijní azylový systém pomocí přerozdělování migrantů. Podle dokumentu by byli migranti po prvotní kontrole na vnější hranici Unie rozdělováni mezi členské země, které by měly na starost vyřízení azylových procedur. Státy Visegrádské skupiny (V4), jež dosavadní systém přerozdělování odmítaly, se podle diplomatů stavějí stejně i k novému nápadu Berlína.

Foto: Giorgos Moutafis, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

Odmítavý postoj Česka ve středu potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). „Zásadně odmítáme ilegální migraci a odmítáme to, aby pašerácké struktury rozhodovaly o tom, kdo bude žít v Evropě. Odmítáme kvóty a nechápu ,proč s tím stále někdo přichází,“ reagoval na německý návrh.

„Jsem překvapen, že se to opět vrací na stůl. Doufám, že v rámci nové (Evropské) komise to nebude pokračovat. Není to žádný závazný oficiální materiál,“ dodal Babiš s tím, že Česko musí být hlavně schopné postarat se o své občany.

„Svůj postoj budeme koordinovat s partnery v rámci visegrádské čtyřky,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Unijní země se od vrcholu migrační krize marně snaží shodnout na reformě azylového systému, zatímco se řecké a italské úřady potýkají s tisíci nevyřízených žádostí od migrantů, kteří čekají na rozhodnutí o svém osudu mnohdy i několik let.

Německo s Francií přišlo v září s návrhem na dobrovolné přebírání migrantů z oblasti centrálního Středomoří, k němuž se ovšem přihlásilo jen několik dalších západoevropských zemí.

Generální advokátka: Česko, Polsko a Maďarsko nesplnily odmítnutím uprchlických kvót povinnosti EU

Evropa

Zatím jen podnět k zamyšlení

Berlín nyní rozeslal členským státům nový text, označený jako „podnět k zamyšlení“. Současný azylový systém známý jako Dublin je podle Německa nutné zásadně reformovat, v čemž má hrát zásadní roli unijní azylová agentura EUAA. Ta má podle představ Evropské komise (EK) vzniknout na základech současného azylového úřadu EASO. Podle německého návrhu má pomáhat hraničním státům s prvotní registrací migrantů na vnější hranici Unie. Ta by měla podle představ Berlína trvat nejvýše několik týdnů.

„Než vstoupí na území EU, určí EUAA, který členský stát bude odpovědný za vyřizování žádosti o azyl a za konečné rozhodnutí, zda bude žadateli poskytnuta ochrana,“ uvádí se v klíčové části čtyřstránkového dokumentu, jak ho navrhuje Berlín.

Zatímco původní návrh kvót počítal s tím, že by byli migranti přerozdělováni po registraci v zemích, kde byli zachyceni, podle nového návrhu by jejich azylová procedura započala až v cílové zemi. Tu by si navíc žadatelé o azyl patrně nemohli vybírat. Podle původního návrhu mohli azylanti zažádat, do jaké země by chtěli, a bez této žádosti nemohli být relokováni.

Pro V4 nepřijatelné

Ačkoli se na rozdíl od předchozího systému povinného přerozdělování v textu nehovoří o tom, že by každý stát musel přijmout určité množství uprchlíků, považují ho někteří diplomaté za jeho novou verzi. Podle zdroje ČTK je návrh pro země V4 nepřijatelný. Skupinu V4 tvoří Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Italský premiér Conte požaduje přerozdělování migrantů

Evropa

Evropská komise před rokem zažalovala u unijního soudu Česko, Maďarsko a Polsko za to, že se odmítly připojit k dřívějšímu systému schválenému členskými státy. Podle stanoviska generální advokátky soudu tím uvedené země porušily své povinnosti plynoucí z unijního práva.

Předchozí systém podle listopadové zprávy unijních auditorů ztroskotal kromě odmítavého postoje některých zemí především na neschopnosti úřadů hraničních států zajistit dostatek migrantů, kteří by splňovali podmínky pro přerozdělení. Z původního plánu na přemístění 160 000 lidí se ostatní členské země zavázaly přijmout 98 256 migrantů. Nakonec si mezi sebe rozdělily jen 34 705 lidí.

Nový německý návrh by k širší diskusi měli dostat příští týden unijní ministři vnitra na zasedání v Bruselu.

Reklama

Výběr článků