Hlavní obsah

Nedělej to, Ivane! Ředitelka školy ve Vrútkách útočníka okamžitě poznala

16. 6. 2020, 13:49
Právo, Ivan Vilček (Bratislava)

Když mladý muž vyzbrojený nožem zaútočil minulý čtvrtek na ředitelku školy ve Vrútkách Eriku Repkovou, ta v něm okamžitě poznala bývalého žáka školy Ivana Čuloka. „Nedělej to, Ivane, nedělej to,“ apelovala na 22letého muže. Ten ji vzápětí zranil nožem.

Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Tělo útočníka na místě činu u školy ve Vrútkách

Článek

Ředitelka měla štěstí, že při ustupování před pachatelem upadla a nebyla zasažena nožem smrtelně. „Pocítila jsem ostří nože, ale při couvání jsem upadla, a to mě zachránilo. Nůž sklouzl po levé straně hrudníku a nevbodl se hluboko. Upadla jsem, narazila jsem si kostrč a hlavu,” popsala chvíle hrůzy Repková.

Útok se podle ní stal v 9.50 hodin, v tu chvíli uslyšela řinčení rozbitého skla. „Výplň plastových dveří má dvojí sklo a řinčení znělo jako výbuch granátu. Otevřela jsem dveře ředitelny, a to už zástupce ředitele pro gymnázium běžel ke třídám prvního stupně,“ napsala ředitelka.

Prchající matky a boj nablízko. Video zachycuje zásah proti útočníkovi ve Vrútkách

Zahraniční

Chodbou se tehdy ozvalo varování školníka: „Pozor, má nůž!“ Ředitelka s další zástupkyní běžely na pomoc a křičely na učitelky, aby se zavřely s dětmi ve třídách. Pachatel si to namířil do 4. B, k první místnosti na chodbě. „Zavřel za sebou dveře a my uslyšely křik. Ze třídy vzápětí vyběhly tři děti, které zástupkyně odvedla do kanceláře. Poskytla první pomoc žačce, která měla řezné rány na krku a hrudi,“ uvedla Repková.

Vrahovi z Vrútek se posmívali, měl rozštěp rtu. Útočil už před rokem

Evropa

Zástupce pro gymnázium Jaroslav Budz se snažil otevřít dveře do třídy 4. B, ale nestihl to. „Dveře otevřel útočník zevnitř a bodl zástupce přímo do srdce. Kolega se opřel o zeď, padal k zemi a zůstal ležet v kaluži krve,“ dodala ředitelka školy.

Vzápětí pachatel zaútočil na ředitelku. Pokusil se dostat také do třídy 4. A, ale ta už byla v té chvíli zamčená. „I další třída byla zamčená, šel k zadnímu vchodu, ale ten byl rovněž zamčený. Tak se vrátil, odkud přišel. Za celou dobu neřekl ani slovo,“ uvedla ředitelka školy.

Vyučování se ve Vrútkách změnilo v zoufalý boj o život, na zdech byla krev

Evropa

Repková odmítla informace o možném šikanování Ivana v době, kdy školu navštěvoval. Podle slovenských médií byl šikanován kvůli vzhledu, měl totiž rozštěp rtu. „Jsem ředitelkou dvacet let, mám úžasný tým pedagogů, kteří řeší každý náznak šikany, komunikují s rodiči a odborníky,“ uvedla ředitelka školy. Svého zástupce označila za hrdinu, který zemřel při ochraně dětí a kolegů.

Když muž opustil školu, pronásledovali ho přivolaní policisté, na které rovněž zaútočil nožem. Policisté ho vzápětí zastřelili. Útok na školu si vyžádal jednu oběť a pět zraněných, mezi nimi i dvě děti.

Reklama

Související témata:

Výběr článků