Hlavní obsah

Na ostrově Lesbos opět propuklo napětí mezi běženci a policií

8. 9. 2015, 6:10 – Atény • Aktualizováno 8. 9. 2015, 8:52

Další napjatá situace mezi policií a běženci zavládla v pondělí večer na řeckém ostrově Lesbos. Policisté s obušky se tu snažili zvládnout skupinu migrantů, kteří se pokoušeli nastoupit na trajekt do Atén. Podle agentury AFP se na plavidlo vypravené řeckou vládou hodlalo nalodit zhruba 2500 běženců.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Nepokoje na ostrově LesbosVideo: Reuters

 
Článek

Policisté navzdory podpoře členů pobřežní stráže měli problém dav zastavit. Lidé po jejich volání „ustupte" nadále postupovali kupředu, aby mohli pokračovat ve strastiplné cestě do západní Evropy.

„Jsem tady už osm dní, devět dní, už si ani nedokážu vzpomenout," uvedl podle agentury AFP student inženýrství Aladdín, který se chce shledat se svým bratrem usazeným v Německu. ”Někteří jsou tady 14 nebo 15 dní," uvedl také.

Foto: ČTK/AP

Migranti na ostrově Lesbos

„Všichni, s kým hovořím, většina z nich chce dál. Jsou si dobře vědomi toho, že Řecko je v ekonomické krizi,“ řekla nedávno televizi ABC Kate O'Sullivanová z humanitární organizace Save the Children.

Výbušná situace

Podle řeckého ministra pro imigrační politiku Janise Muzalase má situace na východoegejském Lesbu nyní „skutečně blízko k explozi". Ostrov nedaleko tureckých břehů nese hlavní nápor přílivu uprchlíků utíkajících před konfliktem nebo chudobou. V současnosti se jich zde tísní mezi 15 000 až 17 000, což představuje zhruba pětinu ostrovní populace, řekl Muzalas v pondělním vysílání rozhlasové stanice To Vima.

Foto: ČTK/AP

Běženci připlouvají k břehům Lesbu

Foto: ČTK/AP

Migranti se radují, že dorazili do Řecka.

Foto: ČTK/AP

Rodina z Afghánistánu na ostrově Lesbos

BBC dokonce uvedla, že na ostrově je 25 000 běženců. Úřady musely zřídit přijímací střediska na lodích a dokonce i na místním fotbalovém hřišti. Většina migrantů je ze Sýrie.

Vyčerpání je podle AFP patrné jak na straně běženců, tak u obyvatel ostrova. Řecké úřady v neděli zadržely dva sedmnáctileté obyvatele ostrova za to, že házeli zápalné láhve na syrské rodiny, které se utábořily v parcích. Pořádkové jednotky za pomoci obušků rozehnaly skupinu běženců čekajících na registraci, aby tak zamezily střetům mezi Afghánci a Syřany, kteří mají v tomto procesu přednost.

Úřady v Aténách podnikly v neděli několik mimořádných opatření, aby urychlily přesun běženců do řecké metropole a usnadnily další nakládání s nimi.

Ministr Muzalas v pondělí v televizi slíbil urychlení procedur, když prohlásil, že většina migrantů by mohla ostrov opustit v příštích pěti dnech.

Reklama

Související témata:

Související články

Na ostrově Lesbos se vzbouřili migranti

16. 6. 2015, 9:02

Za lepší životní podmínky, zrychlené vyřízení azylu a zajištění osobní bezpečnosti v pondělí bouřlivě demonstrovaly stovky migrantů na řeckém ostrově Lesbos....

Výběr článků