Článek
Zesnulý papež František zanechal svému nástupci hodně dlouhý seznam úkolů. Na vyřízení čekají dlouho odkládaná rozhodnutí a rozkol katolické církve rozhodně nebyl zažehnán. Františkovi se řada procesů nepodařila rozběhnout a mnohé otázky a problémy zůstávají ve vzduchoprázdnu, píše web deníku Kleine Zeitung.
Jazyk
„Pokoj vám všem“ byla první, dobře zvolená slova Lva XIV. na balkoně baziliky svatého Petra. V roce 2013, když byl zvolen do úřadu František, nejen pozdravem Dobrý večer (buona sera), ale i dalšími slovy tehdy porušil přísná jazyková pravidla, která se vztahují na Svatého otce a vysoce postavené kleriky ve Vatikánu. František nemluvil prázdnými frázemi, neodkazoval v každé větě na předchůdce nebo na Bibli. Šel stylem: Říkám, co si myslím a cítím. Každý, kdo se tímto způsobem vyjadřuje, sice riskuje, ale současně přitahuje. Je těžké si představit návrat ke klišé papežské řeči.
Politika
František Dokumentem o bratrství všech lidí, jejž podepsal v Abú Dhabí společně s Ahmadem Mohamedem Ahmedem El-Tayyebem, velkým imámem al Azharu, položil základy pro porozumění s islámem. Text vylučuje použití násilí ve jménu náboženství a zdůrazňuje bratrství všech lidských bytostí, které Bůh „stvořil se stejnými právy, stejnými povinnostmi a stejnou důstojností“. Dokument, který zavazuje katolíky i muslimy, má být pouze začátkem pravidelných kontaktů a diskusí s představiteli tohoto světového náboženství. Pokračování v načrtnuté cestě je na novém Svatém otci.
Františkův pokus o mírové snahy na Ukrajině ztroskotaly a pozorovatelé upozorňují, že budou vždy odsouzeny k neúspěchu, dokud se od základu nezlepší vztahy s ruskou pravoslavnou církví. Tento úkol je nyní na Lvu XIV.
Spor o investituru, tedy vybírání biskupů
Kdo smí jmenovat biskupy? Spor o investituru vyhrál ve středověku Řím. Teď se rýsuje nový konflikt. Krátce po smrti papeže Františka jmenovala čínská vláda dva biskupy, aniž by to konzultovala s Vatikánem, jak bylo dohodnuto. Kontroverzní pokusy Františka a jeho diplomacie o vybudování lepších vztahů s Čínou selhaly. Papež Lev XIV. bude muset čelit kontroverzi ohledně nové investitury, pokud se církev nechce podrobit totalitnímu režimu.
Kauzy sexuálního zneužívání
Kauzy sexuálního zneužívání mladých lidí kněžími ještě neskončily. V některých částech světa je proces vyrovnávání se s minulostí teprve na začátku. Někteří představitelé organizací, jež zastupují oběti sexuálního zneužívání církevními hodnostáři, kritizují nového papeže za to, že mnohé skandály dostatečně neřešil. Před Lvem XIV. leží velmi citlivý problém, který se Františkovi nepodařilo dořešit.
Liturgie
V šedesátých letech 20. století se zásadně změnila liturgie a v té souvislosti se proměnila i forma sloužení mše. Opakovaně se ale objevují pokusy o návrat ke starému ritu, tedy tradiční latinské mši. Pokusy o její obnovení lze interpretovat jako výraz znepokojení, jako náznak ztráty krásy, tajemství, jazykové a symbolické síly v dnešních katolických bohoslužbách. Obnova církve a zastavení úbytku věřících, aniž by se katolická církev musela uchýlit k lpění na starých dogmatech, bude důležitým úkolem papeže Lva XIV.
Problém žen v církvi
Po roce 2000 se církev opakovaně mýlila ve svém hodnocení toho, co je současná móda a co je hluboká společenská změna, která nemůže zůstat bez důsledků pro církev. Týká se to nejen problému svěcení žen, ale také jejich vyloučení z vedení církve. Papež Lev XIV. bude muset čelit otázce, co chce udělat s jejich vyloučením z významných funkcí. František sice začal obsazovat důležité úřady ženami, ale ani on neřešil podstatu.
Strukturální reforma
Papež Lev XIV. musí vytvořit nová pravidla a zákony všeho, co František uvolnil. Na rok 2028 František svolal církevní shromáždění do Říma, aby se vyvodily závěry z mnohaletých diskusí o takzvaných synodálních procesech, jež mají nahradit zavedený římský centralismus. Musí se dát jasná pravidla pro to, co může být delegováno na místní církve, aniž by byla potlačena jednota církve. Rozhodnout, kolik centrální moci církev potřebuje, co lze změnit, aniž by to vyvolalo další rozkol. František některé věci naznačil, ale jasným rozhodnutím se vyhnul. Seznam úkolů, které čekají na papeže Lva XIV., není ničím menším než kvadraturou kruhu, podotýká deník Kleine Zeitung.