Hlavní obsah

Na italském ostrově Ischia se po sesuvu půdy hledají přeživší

26. 11. 2022, 11:56 • Aktualizováno 26. 11. 2022, 14:20

Ve městě Casamicciola na italském ostrově Ischia se po ranním sesuvu půdy vyvolaném prudkým deštěm pohřešuje 12 lidí. Ministr infrastruktury a dopravy Matteo Salvini uvedl, že osm osob zemřelo, ale potvrzené to zatím není.

Na italském ostrově Ischia po sesuvu půdy zemřelo nejméně osm lidí.Video: Reuters

 
Článek

Neapolský prefekt Claudio Palomba uvedl podle agentury ANSA: „V tuto chvíli nemáme potvrzené žádné úmrtí, pohřešuje se 12 lidí. Je mezi nimi rodina se dvěma dětmi a pár s novorozencem.“

Ještě před zveřejněním osmi mrtvých uváděl vicepremiér Matteo Salvini, že se pohřešuje 13 lidí.

Šedesátiletý muž byl hospitalizován s vážnými zraněními. Farář z kostela svaté Máří Magdalény v Casamicciola Terne řekl agentuře ANSA: „Volal jsem lidem, kteří mohou být nezvěstní, ale ještě jsem nedostal žádnou odpověď. Pokoušel jsem se tam dostat, ale cesta za mým domem je zablokovaná stěnou aut a stromů.“

Zemětřesení na Ischii: záchranáři vyprostili ze sutin tři bratry

Evropa

Proud bahna smetl deset domů, v moři pak skončily desítky zaparkovaných aut a mikrobusů.

Byly přerušeny dodávky elektřiny a asi 30 rodin uvázlo ve svých domech v další vsi Lacco Ameno, kde se také zřítilo několik budov. „Je to komplikovaná situace, sesuv půdy domy vyvrátil,“ řekl šéf policie Tiziano Lagana listu La Repubblica.

Ostrov Ischia ležící v Neapolském zálivu proslavily termální lázně, do kterých jezdí i čeští turisté. Český zastupitelský úřad v Římě ale zatím nemá informace, že jsou mezi oběťmi i Češi.

Přístav, který zajišťuje trajektové spojení se světem, je nyní uzavřen. Ulice lemují zdevastované vozy, bahno a sutiny.

Některé oblasti ve střední a jižní Itálii momentálně sužují silné bouřky. Podle Sebastiana Musumeciho, který vede nově vzniklé ministerstvo pro jižní regiony a moře, na ostrově spadlo 120 milimetrů srážek.

„Náš zastupitelský úřad v Římě v tuto chvíli nemá informace, že by se toto neštěstí jakkoliv dotklo českých občanů,“ sdělila ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová.

Foto: Ciro De Luca, Reuters

Jeden z poničených domů na ostrově Ischia. Oblast postihlo zemětřesení.

Mezi pohřešovanými je rodina složená z manželského páru a kojence, ale také pětadvacetiletá žena ze dvou domů zničených bahnem. Agentura ANSA dříve zmínila ještě jednu rodinu s dvěma dětmi.

Někteří lidé uvázli v místním hotelu Terme Manzi bez elektřiny. Zhruba šedesátiletý muž byl v ohrožení života převezen do místní nemocnice. Tu podle deníku La Repubblica požádalo několik záchranářských týmů o vaky na mrtvé.

K několika domům v nejvíce zasažené oblasti je možné se dostat pouze úzkými a nepropustnými ulicemi, a tak je záchranáři zatím nemohli všechny zkontrolovat a zjistit skutečný rozsah škod.

Úřady požádaly místní obyvatele, aby zůstali doma a nekomplikovali záchranné práce. Doprava na mnoha silnicích na ostrově byla zablokována.

Hasičské týmy se snaží dostat do zatím odlehlých míst na různých místech sesuvu. Nyní na místě pracuje 70 jednotek hasičů, dalších devět pluje na pomoc z nedaleké Neapole. Na místě pomáhají také potápěči a námořníci.

Ischia je největším ostrovem v Neapolském zálivu. Na sopečném ostrově o rozloze 46 kilometrů čtverečních žije celoročně zhruba 63 000 lidí, v létě jich tam je více než 200 tisíc.

Reklama

Výběr článků