Hlavní obsah

Mrtvý Polák ležel před domem čtyři hodiny. Nikdo nemohl potvrdit jeho smrt

7. 2. 2019, 10:31 – Varšava

Čtyři hodiny ležel mrtvý muž před panelákem v polském městě Gliwice, protože pozůstalí ani policisté nemohli sehnat lékaře, který by vystavil úmrtní list, bez kterého pohřební služba tělo nepřevezme. Na případ upozornila televize TVN 24 s tím, že podobná situace by mohla nastat kdekoliv v Polsku.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Muž zemřel po 18. hodině, kdy ordinace mají zavřeno, a pohotovost či nemocnice provést tento úkon odmítly.

„Třiapadesátiletý muž se vracel z pohřbu kolegy. Padl na zem pár kroků od domova,“ vylíčila televize. „Záchranáři z pohotovosti připojili tátu k přístrojům, ale životní funkce nezaznamenaly. Tělo táty přikryli a odjeli. Policie natáhla okolo pásky a my jsme hledali lékaře, který by potvrdil úmrtí,“ vylíčili potomci zesnulého.

Nikdo nečekal, že otec náhle zemře a že hodina úmrtí bude tak důležitá. „Nevěděli jsme, co dělat. Nemohli jsme nechat tělo odvézt, dokud lékař nestanoví, zda zemřel z přirozených příčin, anebo s účastí třetích osob, protože pak tělo převezme policie. Byla to katastrofa,“ řekla dcera Julia.

Záchranáři nejsou oprávněni vystavovat úmrtní listy, to smí jen lékař, uvedl ředitel pohotovosti. Podle předpisů by úmrtní list měl vystavit lékař, který muže léčil. Ale po šesté večer už nepracoval, takže by jej měla zastoupit nemocnice. Ta to ale odmítla s odůvodněním, že nemá dohodu s městem a úkon jí nikdo nezaplatí.

„Problém spočíval v tom, že ani pozůstalí, ani my jsme nesehnali rodinného lékaře. Jiní lékaři a nemocnice nás odmítali,“ konstatoval policejní mluvčí Marek Slomski.

Volali prokurátorovi

Situace byla dramatická a těžko snesitelná pro syna a dceru i pro policisty u mrtvého těla. Ti se nakonec odhodlali zavolat prokurátorovi. Ten rozhodl, že tělo převezme pohřební ústav, se kterým má prokuratura dohodu pro případy úmrtí při nehodě či zločinu. Tělo pak převzal i bez úmrtního listu. Jinak by ale pozůstalým nezbylo, než čekat na ulici u zesnulého otce až do rána, kdy se otevřou ordinace.

Nejde prý o výjimečnou situaci, uvedla polská televize. Od policistů syn a dcera slyšeli i o případech, kdy se na lékaře a úmrtní list čekalo i tři dny. A celé Polsko podle expertů čeká na novelu zákona z roku 1959, aby podobné situace vyřešila.

V Lodži už problém vyřešili tak, že zřídili úřad koronera pro situace, kdy chybí lékař oprávněný k vystavení úmrtního listu. Konkrétně v Lodži radnice uzavřela dohodu se zdravotnickým zařízením poskytujícím po 24 hodin denně služby lékaře, který v hranicích města může potvrdit úmrtí a vystavit úmrtní list. Ročně tak v Lodži učiní ve čtyřech stovkách případů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků