Hlavní obsah

Merkelová a Hollande vyzvali Putina k jednání o dodávkách plynu

19. 6. 2014, 21:18 – Berlín

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande ve čtvrtek vyzvali ruského prezidenta Vladimira Putina k obnově zmrazených jednání o dodávkách ruského plynu Ukrajině. Putin s oběma západními státníky také hovořil o dopadech plynové krize na Evropskou unii a projevil obavy ohledně pokračující ukrajinské vojenské operace proti proruským separatistům na východě země.

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová

Článek

Podle prohlášení Elysejského paláce Hollande a Merkelová vyzvali Putina v trojstranném telefonickém rozhovoru "k obnovení jednání o podmínkách dodávek ruského zemního plynu na Ukrajinu." Podle komuniké také "opět zdůraznili ruskému prezidentovi, že je důležité dosáhnout rychlého zastavení bojů na východě Ukrajiny, aby došlo ke stabilizaci bezpečnostní situace a aby byly vytvořeny podmínky pro skutečné uvolnění (napětí)."

Podle tiskové služby Kremlu "se hovořilo také o možných důsledcích neúspěchu jednání s Kyjevem o úhradě dluhu za ruské dodávky plynu pro evropskou energetickou bezpečnost a hospodářství". Nad ukrajinskou ofenzívou projevil Putin "vážné znepokojení", dodal Kreml.

Rusko v pondělí zastavilo dodávky plynu Ukrajině v reakci na neochotu Kyjeva splatit ruskému plynárenskému monopolu Gazprom část dluhů ve výši skoro dvou miliard dolarů. Ukrajina úhradu dlužných částek neodmítá, trvá ale na nižší ceně za plyn.

Evropská unie je na ruském plynu závislá asi z jedné třetiny, závislost některých jednotlivých zemí je ale podstatně vyšší. Rusko přes Ukrajinu přepravuje asi polovinu objemu plynu určeného evropským klientům.

Reklama

Výběr článků