Hlavní obsah

Magyar chce některým exprezidentům odejmout doživotní rentu

Maďarský premiér Péter Magyar chce navrhnout, aby prezidenti, kteří nenaplnili celý svůj mandát, neměli nárok na doživotní rentu. Týkalo by se to zatím dvou bývalých prezidentů, ale opatření může zasáhnout také současnou hlavu státu Tamáse Sulyoka, kterého chce vládní strana Tisza odvolat.

Foto: Tamás Sulyok/Facebook

Maďarský prezident Tamás Sulyok

Článek

„Navrhneme, aby prezidenti republiky, kteří neodsloužili celé své funkční období, v budoucnu nedostávali doživotní dávky,“ uvedl Magyar na Facebooku. Doživotní renta exprezidenta činí 5,7 milionu forintů (390 tisíc korun) měsíčně.

Magyar po letošním nástupu do funkce premiéra označil současného prezidenta Sulyoka za loutku předchozího režimu Viktora Orbána a vyzval ho k rezignaci do 31. května. Prezident to však odmítl.

Vládní většina pak schválila novelizaci ústavy, na jejíž základě bude možné předčasně ukončit Sulyokův mandát. Současná hlava státu by tak rovněž neměla nárok na doživotní rentu.

V minulosti nedokončil prezidentský mandát Pál Schmitt, který odstoupil z funkce v roce 2012, když mu senát budapešťské Semmelweisovy univerzity odebral doktorský titul z důvodu plagiátorství. Podle maďarských médií měl Schmitt ve své 215stránkové doktorské disertační práci opsat až 180 stránek z práce bulharského sportovního historika Nikolaje Georgieva.

Svůj mandát nedokončila ani Katalin Nováková, která abdikovala začátkem roku 2024 po skandálu s udělením milosti zástupci ředitele dětského domova ve městě Bicske, který kryl sexuální zneužívání dětí ředitelem ústavu.

Související témata:

Výběr článků

Načítám