Článek
Ruszin-Szendi skončil ve funkci náčelníka generálního štábu před dvěma lety a krátce poté odešel z armády. Ministr obrany se už tehdy vyjadřoval, že mu nedůvěřuje, a nyní použil ještě těžší kalibr, když ho obvinil ze spolupráce s ukrajinskými tajnými službami. „Je bezprecedentní, že se maďarská opoziční strana zapojuje do operace ukrajinské tajné služby,“ řekl maďarský ministr obrany ve videu zveřejněném na Facebooku.
Szalay-Bobrovniczky připomněl, že vyšetřování ministerstva obrany odhalilo, že Ruszin-Szendi už jako náčelník generálního štábu komunikoval na veřejnosti dvojím způsobem. „Na jednu stranu vyjadřoval protiválečný narativ odrážející postoj maďarské vlády, ale na schůzkách NATO ve skutečnosti zastával proukrajinský postoj a některé své projevy končil dokonce frází Sláva Ukrajině,“ tvrdí ministr obrany podle webu index.hu.
Ministerstvo obrany si v této souvislosti vyžádalo zvukové záznamy ze zasedání náčelníků štábů NATO a porovnalo je se zprávami vypracovanými bývalým náčelníkem generálního štábu. „Výbor pro národní bezpečnost zjistil, že zprávy Ruszin-Szendiho se neshodují s protiválečným postojem maďarské vlády,“ dodal Szalay-Bobrovniczky.
Špionážní aféra
Maďarská vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána před časem oznámila, že ukrajinské tajné služby zahájily bezprecedentní útok proti Maďarsku, protože země nepodporuje válku a členství Ukrajiny v Evropské unii. Opozice před maďarskými parlamentními volbami využívá ukrajinské tajné služby k vnitropolitickému boji, tvrdí Fidesz.
Web index.hu v této souvislosti připomíná, že bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) před časem informovala, že odhalila maďarskou špionážní síť působící na západě Ukrajiny. Dva muži byli na Ukrajině zadrženi pro špionáž. Hlavním obviněním proti nim je velezrada a hrozí jim až doživotí. Měli být naverbováni maďarskou tajnou službou a měli podávat zprávu o vojenské technice nasazené v Zakarpatsku, monitorovat pohyb obyvatelstva a vojenských sil v této části Ukrajiny.
Budapešť obvinění označila za propagandu a následně maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó informoval o vyhoštění dvou špionů pracujících pod diplomatickým krytím na ukrajinském velvyslanectví v Budapešti. V reakci Kyjev vyhostil dva maďarské diplomaty.