Článek
Pocházejí z 18. století a mnohé z nich jsou jedinečné. Vyšetřovatelé tvrdí, že si zloději vybírali svou kořist s nápadnou odborností. Očividně přesně věděli, co hledají, píše deník Bild.
Kriminalisté upozorňují na znepokojivou sérii loupeží, která otřásá zemí od začátku září. Postiženy jsou muzea a sbírky, kde jsou uchovávány předměty s vysokou historickou nebo symbolickou hodnotou.
V polovině října bylo během 48 hodin vykradeno Musée Jacques-Chirac v Sarranu na jihozápadě Francie. Zmizely hodinky a šperky, diplomatické dary bývalému prezidentovi Jacquesu Chiracovi. Škody zatím nebyly plně vyčísleny, policie pátrá všemi směry.
Další krádež, která se odehrála v září, postihla Musée national Adrien-Dubouché v Limoges, odkud zmizely tři čínské porcelánové předměty v hodnotě 6,5 milionu eur (157 milionů korun), které byly oficiálně klasifikovány jako „národní poklad“.
Vzápětí po této krádeži hlásilo vyloupení Přírodovědné muzeum v Paříži, kde bylo ukradeno několik zlatých nugetů v hodnotě 1,5 milionu eur (36,5 milionu korun). V Barceloně byl zatčen 24letý podezřelý, po případných komplicích se pátrá po celé Evropě.
Zatím není jasné, zda série krádeží vede k jedné skupině pachatelů. Vzorce jsou však podobné: v několika případech byly záměrně vybrány předměty vědecké, historické nebo symbolické hodnoty. V případě loupeže v Louvru vyšetřovatelé předpokládají, že šlo o profesionálně organizovaný gang.