Hlavní obsah

Kosovský prezident byl obviněn ze zločinů proti lidskosti

24. 6. 2020, 16:12 – Haag
Novinky, mso

Prokurátor haagského tribunálu ve středu obvinil z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti devět bývalých separatistů včetně současného kosovského prezidenta Hashima Thaçiho. Zločinů se měli obvivnění měli dopustit ve válce za nezávislost Kosova v letech 1998-99, uvedla agentura AP.

Foto: Rodrigo Reyes Marin, Reuters

Kosovský prezident Hashim Thaçi

Článek

„Prezident Thaçi a další podezřelí jsou trestně odpovědní za vraždu téměř stovky lidí. Mezi oběťmi byli kosovští Albánci, Srbové i Romové a stejně tak političtí oponenti,“ stojí v prohlášení prokurátora.

Kosovskému prezidentovi Thaçimu radí odsouzený válečný zločinec

Zahraniční

Kromě výše zmíněného bylo devět bývalých separatistů obviněno také z násilného zmizení nepohodlných oponentů, jejich perzekuce a mučení.

Mezi obviněnými je také bývalý předseda kosovského parlamentu a lídr opoziční strany Demokratické strany Kosovo Kadri Veseli.

Thaçi i Veseli byli prokurátorem obviněni z toho, že se snažili vést tajnou kampaň, která měla bránit soudu v jeho práci a nečelit tak spravedlnosti. „Své osobní zájmy tím nadřadili obětem svých zločinů, právnímu státu a také všem občanům Kosova,” uvedl prokurátor.

Tribunál v Haagu vyšetřoval zločiny během kosovské války od roku 2015. Předvolal si stovky svědků.

Během války v Kosovu zemřelo přes 10 tisíc lidí. Konflikt ukončilo až letectvo NATO, které vyřadilo logistickou podporu pro jugoslávskou armádu na území Kosova a donutilo jugoslávské představitele stáhnout armádu z území Kosova.

Thaci, Pan Nedotknutelný, se dneškem stane kosovským prezidentem

Evropa

Parlament autonomní oblasti v roce 2008 vyhlásil nezávislost na Srbsku, kterou Srbsko dodnes neuznává.

Reklama

Výběr článků