Článek
Přikradli se o půlnoci, položili lano na vozovku v Hemmstrasse v Brémách a začali podél něj malovat čáru. Každých pár metrů nastříkali pomocí šablony na asfalt piktogram kola. „Pokud politici nepostaví cyklostezky, musíme to udělat sami,“ říká podle webu SpiegelOnline aktivista Fabian Beese.
Podle něho trvalo asi 40 minut, než přijelo několik policistů. Jeho a jednoho spolubojovníka odvezli na noc na policejní stanici, ostatní účastníci stačili zmizet. Aktivisté patří ke Kolektivu odporu, jedné z nástupnických skupin Letzte Generation.
Lidé jako Beese stále častěji používají protizákonně namalované cyklistické pruhy jako prostředek svého protestu. Podobné malby se objevily i v Řezně, Wuppertalu nebo na silnici v okrese Ostprignitz-Ruppin. Loni v listopadu namalovali cyklistický pruh na ulici v berlínské čtvrti Weissensee a zanechali transparent s nápisem „Kde je vůle, tam je cyklostezka“.
Kolektiv odporu jako první veřejně ohlásil kampaň, v jejímž rámci by v příštích týdnech mělo vzniknout až pět kilometrů cyklostezek – vzhledem k 200 metrům, které aktivisté vytvořili v Brémách, by k tomu museli vyrazit asi 25krát. Skupina vyzývá k darům ve výši pět tisíc eur (124 tisíc korun), aby mohla koupit barvu. Každé euro podle ní znamená jeden metr cyklostezky.
Organizace Poslední generace vzbudila v letech 2022 a 2023 rozruch a odpor, když se její stoupenci v dopravní špičce přilepovali k vozovkám a letištním plochám. Obrázky řidičů, kteří se je pokoušeli odtáhnout ze silnic, a policistů, již se je snažili odlepit, zaplňovaly po celé měsíce média a sociální sítě.
Akce sice strhly pozornost na skupinu, avšak k větší ochraně klimatu nepřispěly. „Masivně škodí věci ochrany klimatu,“ kritizoval tehdejší ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck (Zelení). Dokonce i hnutí Fridays for Future vyjádřilo sotva skrytou kritiku.
Letos v únoru se organizace Letzte Generation rozpadla. Od té doby pokračují v protestu dvě nástupnické skupiny, a to Neue Generation (Nová generace) a Kolektiv odporu.