Hlavní obsah

Kim Čong-il přijel do Ruska

20. 8. 2011, 7:49 – Moskva • Aktualizováno 20. 8. 2011, 8:21

Severokorejský vůdce Kim Čong-il, který zřídka cestuje do zahraničí, přijel v sobotu svým zvláštním obrněným vlakem do Ruska. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oficiálního činitele města Chasan na ruském Dálném východě Alexandra Naryžného.

Foto: Reuters

Severokorejský vůdce Kim Čong-il

Článek

O příjezdu zvláštního vlaku Kim Čong-ila do Ruska informuje rovněž jihokorejská agentura Jonhap, která se odvolává na nejmenovaný zdroj jihokorejské vlády. Je to první návštěva Kim Čong-ila v Rusku od roku 2002. Návštěvu následně dnes potvrdil i Kreml.

Kim Čong-il se má podle Jonhap sejít s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem v Ulan-Ude na Sibiři. V Rusku by měl zůstat týden. Agentura RIA Novosti píše, že Kim navštíví ruský Dálný východ a Sibiř a že hlavní z jeho návštěvy bude schůzka s prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Severokorejský předák navštívil Rusko naposledy v roce 2002, kdy se sešel s tehdejším premiérem Vladimirem Putinem ve Vladivostoku na Dálném východě.

Zrušená schůzka 

Ruská a japonská média v červnu psala, že se Kim 30. června nebo 1. července sejde ve Vladivostoku s ruským prezidentem. Schůzka, která nebyla nikdy potvrzena oficiálně, se nakonec nekonala. Podle agentury Jonhap odvolávající se na ruské zdroje schůzka byla zrušena, protože se nepodařilo odstranit rozdílné názory obou stran na to, o čem by se vlastně na ní mělo jednat.

Japonská agentura Kjódó s odvoláním na nejmenované zdroje napsala, že důvodem zrušení schůzky byl zhoršující se zdravotní stav severokorejského vůdce. Mělo jít o první rusko-severokorejský summit od roku 2002, kdy se Kim setkal s tehdejším ruským prezidentem Vladimirem Putinem rovněž ve Vladivostoku. Podle japonského listu Mainiči šimbun chtěl Kim na červnové schůzce od Ruska požadovat hlavně hospodářskou pomoc pro zbídačenou ekonomiku své země.

Rusko se účastní spolu s USA, Čínou, Japonskem a Jižní Koreou šestistranných rozhovorů o neprůhledném jaderném programu Severní Koreje. Jednání jsou však od prosince 2008 na mrtvém bodu.

Severní Korea minulý týden uvedla, že Dmitrij Medveděv zaslal Kim Čong-ilovi dopis, v němž vyzývá k širší spolupráci v energetice mezi Ruskem a oběma Koreami, což by podle něj posílilo bezpečnost v regionu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků