Hlavní obsah

Johnson nechá za 27 milionů přemalovat vládní letadlo, šedé se mu nelíbí

18. 6. 2020, 8:47 – Londýn

Šedé vládní letadlo, které využívá britská královská rodina a premiér Boris Johnson, získá nový vzhled. Bude přemalováno barvami britské vlajky, tedy na červeno, bílo a modro, aby „lépe reprezentovalo Spojené království po celém světě”. O novém designu letounu informoval novináře úřad britského předsedy vlády, napsala agentura Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Voyager KC2 se využívá pro přepravu vysokých britských představitelů

Článek

„Letoun RAF Voyager používaný královskou rodinou a premiérem je nyní v Cambridgeshire kvůli plánovanému přemalování,” uvedl Johnsonův mluvčí.

„Letoun v národních barvách bude lépe reprezentovat Spojené království po celém světě... zároveň si zachová svou vojenskou schopnost doplňovat palivo za letu,” dodal s tím, že přemalovat letoun do barev britské národní vlajky vyjde na 900 000 liber (26,7 milionu Kč).

Kritika opozice

Opoziční strany projekt a zejména jeho cenu ihned zkritizovaly, zejména v době ekonomických problémů souvisejících s nynější pandemií. Labouristická politička Louise Haighová uvedla, že lidé se pozastaví nad náklady na celou akci v období, kdy „rodiny po celé zemi mají obavy o svou práci, zdraví a o vzdělání svých dětí”.

Liberální demokratka Layla Moranová, která se chce stát šéfkou své strany, rozhodnutí označila za „obrovské plýtvání peněz daňových poplatníků”.

Británie pro přepravu nejvyšších činitelů používá stroj Airbus Voyager KC2, což je speciálně upravený a vybavený tankovací letoun odvozený od civilního Airbusu A330. Protože byl objednán v roce 2015 za vlády premiéra Davida Camerona, přezdívalo se mu Cam Force One, Cameron si ho však moc neužil, letěl s ním jen jednou na summit NATO do Varšavy.

Jednání EU a Británie se musejí urychlit, přechodné období se neprodlouží

Evropa

Úprava, kdy byl přebudován interiér a vestavěna zařízení pro šifrovanou satelitní komunikaci i systémy varující před ozářením laserem a raketami, tehdy přišla na deset milionů liber. Letová hodina ale činila jen 2000 liber, zatímco u pronajatého letadla to bylo 6700, což mělo představovat roční úsporu nákladů ve výši tři čtvrtě milionu liber.

Boris Johnson si však už v roce 2018 stěžoval, že stroj provozovaný Britským královským letectvem nebývá vždy k dispozici a vadila mu i jeho nenápadná šedá barva, která podle něj podkopává reputaci Velké Británie

Reklama

Výběr článků