Hlavní obsah

Jaderní inspektoři vyrazili z Kyjeva do záporožské elektrárny

31. 8. 2022, 7:02 – Kyjev

Členové inspekční mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve středu vyrazili z Kyjeva do Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny, kde hodlají strávit několik dní. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na šéfa MAAE Rafaela Grossiho.

BEZ KOMENTÁŘE: Jaderní inspektoři OSN přijeli do Kyjeva.Video: AP

 
Článek

Čtrnáctičlenná delegace MAAE vedená Grossim přicestovala do Kyjeva v  úterý. Není jasné, jak dlouho jí bude 450 kilometrů dlouhá cesta do největší jaderné elektrárny v Evropě trvat. Cílem mise je podle Grossiho situaci kolem elektrárny „co nejvíce stabilizovat“.

„Strávíme tam několik dní,“ citovala DPA z Grossiho vyjádření krátce předtím, než kolona deseti bílých vozidel OSN opustila Kyjev. Šéf okupační správy v Záporožské oblasti Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij) ještě v úterý hovořil o tom, že program inspektorů v  elektrárně je naplánován pouze na jeden den.

Jaderní inspektoři už jsou na Ukrajině. Spěchají do Záporoží, aby mohli uklidnit svět

Delegace podle Balického vstoupí na Ruskem ovládané území přes obec Vasylivka poblíž frontové linie, odkud zamíří do Enerhodaru. „Vstupujeme na okupované území a to vyžaduje výslovné záruky nejen z ruské strany, ale také z ukrajinské,“ připomněl Grossi.

Zařízení je v posledních týdnech pod palbou, ze které se navzájem viní Ukrajina i Rusko. V chodu ji stále udržují ukrajinští zaměstnanci, jsou ale pod dohledem ruských jednotek a expertů. MAAE už dříve uvedla, že cílem mise je posoudit fyzické poškození elektrárny, funkčnost bezpečnostních systémů a pracovní podmínky zaměstnanců a rovněž provést „naléhavá ochranná opatření“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý po setkání s Grossim řekl, že od mise MAAE čeká více než jen analýzu situace. Agentura by podle něj měla vznést požadavek na demilitarizaci elektrárny a jejího okolí. To Moskva v minulých dnech odmítla.

Ukrajinci zasáhli jaderné palivo v záporožské elektrárně, tvrdí Rusové

Reklama

Výběr článků