Hlavní obsah

Francie má první případ nákazy ebolou

Francie hlásí první případ onemocnění ebolou. Nebezpečným virem se nakazil lékař, který se vrátil z humanitární mise v Demokratické republice Kongo, píše list Le Parisien s odvoláním na informace úřadů.

Foto: Niki Chan Wylie, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

„Potvrzujeme identifikaci prvního pozitivního případu onemocnění virem ebola na území Francie,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Případ byl identifikován v Paříži. Pacienta okamžitě převezli do specializovaného zařízení a je ve stabilizovaném stavu, píše Le Parisien.

Během nové epidemie této choroby je to zatím první případ, který se ve Francii objevil. V roce 2014, v období velké epidemie v západní Africe, byli do specializovaného zařízení ve Francii přijati dva pacienti, kteří byli na virus eboly diagnostikováni v zahraničí.

Francouzský případ je prvním, který byl identifikován mimo africký kontinent, kde epidemie zákeřného onemocnění zuří. Epidemie zasáhla provincii Ituri na severovýchodě Konga, kde se vyskytuje více než 90 procent případů. Jejich počet je ale pravděpodobně vyšší, protože epidemie byla v polovině května vyhlášena s několikatýdenním zpožděním.

Nemoc se rozšířila do provincií Severní Kivu a Jižní Kivu, které se nacházejí jižně od Ituri, a přes hranice do Ugandy. Konžské úřady dosud oznámily 1094 potvrzených případů nakažení ebolou a 277 mrtvých, Uganda eviduje 20 případů a dvě oběti.

Nejnovější epidemii eboly způsobila varianta viru Bundibugyo, proti němuž zatím neexistuje vakcína ani specifická léčba. Problematičtí jsou lidé, kteří přišli do kontaktu s nakaženými a nejsou vytrasováni, stejně jako ozbrojené konflikty a přeplněné tábory pro uprchlíky na východě země.

Ebola, která se přenáší blízkým kontaktem a tělesnými tekutinami, zabila v Africe za posledních 50 let více než 15 tisíc lidí.

Výběr článků

Načítám