Hlavní obsah

Francie chce celoevropské jednání o romské otázce

26. 8. 2012, 10:26 – Paříž

Paříž příští týden požádá členské země Evropské unie o uspořádání schůzky Rady EU, na které by zainteresovaní ministři řešili na celoevropské úrovni otázku Romů. V sobotu to oznámil francouzský premiér Jean-Marc Ayrault.

Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters

Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault

Článek

Francouzská vláda usoudila, že by se romská otázka měla řešit na evropské úrovni.

Francie v posledních týdnech zrušila několik nelegálních romských osad a část jejich obyvatel poslala do rodného Rumunska. Socialistický premiér Francois Hollande kvůli tomu čelil kritice, že postupuje stejně jako jeho pravicový předchůdce Nicolas Sarkozy. Vláda obhajovala jejich zrušení katastrofálními hygienickými podmínkami a poručením zákonů. [celá zpráva]

Ve středu Ayrault oznámil, že Paříž zmírňuje omezení pro práci Romů ze zemí EU, jejímž obyvatelům Paříž jako další země zatím zcela neuvolnila vstup na svůj pracovní trh, tedy Bulharska a Rumunska. Omezení pro tyto dvě země bude platit do konce roku 2013.

Nové pracovní příležitosti

Mnohé evropské země se bojí, že po skončení těchto omezení budou zaplaveny Romy právě z Bulharska a Rumunska. Romové v současné době mohou do ostatních zemí na tři měsíce. Delší pobyt je možný, pouze pokud jsou legálně zaměstnáni.

K zapojení zhruba 15 000 až 20 000 zahraničních Romů do francouzské společnosti má mimo jiné pomoci zrušení zvláštní daně, kterou za takové osoby dosud musel platit zaměstnavatel. Také se výrazně rozšířil počet profesí, které budou moci vykonávat. Nyní je jich 150. Zaměstnaným Romům stát pomůže s bydlením, uvedla agentura Reuters. To by mělo zmenšit problémy s nelegálními tábory, kde žijí Romové z Balkánu.

Evropská komise ocenila konstruktivní přístup Francie při hledání vhodných řešení i její vůli spolupracovat v otázce Romů s ostatními členy EU, uvedl ve středu v prohlášení mluvčí komise Olivier Bailly.

Reklama

Výběr článků