Hlavní obsah

Ficovi a Kaliňákovi hrozí deset let vězení. Co na ně mají?

21. 4. 2022, 19:51 – Bratislava

Za trestné činy založení, zosnování a podporování zločinecké skupiny, přečinu zneužívání pravomocí veřejného činitele hrozí Robertu Ficovi (57), slovenskému expremiérovi a šéfu opoziční strany Směr-sociální demokracie, a exministru vnitra Robertu Kaliňákovi (50) pět až deset let vězení.

Foto: Milan Malíček, Právo

Robert Fico

Článek

Píše se v usnesení o obvinění Fica a Kaliňáka, které má Právo k dispozici.

Vyšetřovatel Národní kriminální agentury (NAKA) žádá pro oba vazbu, aby na svobodě nemohli ovlivňovat svědky, znalce a spoluobviněné.

Kaliňáka zadržela policie ve středu, k zadržení poslance Fica je potřebný souhlas parlamentu.

Podle usnesení policejního vyšetřovatele měli Fico s Kaliňákem od dubna 2012 do března 2018 zosnovat zločineckou skupinu společně s nitranským podnikatelem Norbertem Bödörem a někdejším policejním prezidentem Tiborem Gašparem.

Foto: Milan Malíček, Právo

Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák

„Z pozice politické moci dosazovali Fico s Kaliňákem loajální lidi do vysokých státních funkcí, aby utajili vlastní činy. Činili tak dopředu připraveným a domluveným způsobem,“ stojí v usnesení.

Peníze i informace

Tímto způsobem byli do svých funkcí dosazeni například policejní prezident Tibor Gašpar, ředitel Kriminálního úřadu Finanční správy Ľudovít Makó a ředitel Národní jednotky finanční policie NAKA Bernard Slobodník. Kaliňák měl rovněž ovlivnit tehdejšího ministra financí Petra Kažimíra, aby dosadil Františka Imreczeho do pozice prezidenta Finanční správy. „Imrecze byl loajální Kaliňákovi,“ píše se v usnesení. Všichni výše zmínění lidé měli podřízené pozice obsazovat loajálními lidmi, které Fico, Kaliňák a Bödör odsouhlasili.

Fico ke svému obvinění: Jsou to metody fašismu

Zahraniční

Dalšími dosazenými měli být Róbert Krajmer, ředitel národní protikorupční jednotky NAKA, Marián Zetocha, ředitel odboru podpory řízení NAKA, Peter Hraško, ředitel NAKA, Pavol Vorobjov, šéf finanční zpravodajské jednotky NAKA, a další. „Členové zločinecké skupiny fungovali tak, že níže postavení plnili úkoly zadané výše postavenými,“ uvádí usnesení.

Skupina měla tímto zabezpečit výhody pro stranu Směr-sociální demokracie v rámci politického souboje. Jednalo se o získávání informací, kterými diskreditovali politické oponenty. Vyšetřovatel to hodnotí jako upevnění a prodloužení politického vlivu a moci Směru, což umožnilo další fungování zločinecké skupiny.

Roberta Fica obvinili ze založení zločinecké skupiny

Evropa

Zločinecká skupina měla pro Fica a Kaliňáka získávat informace například o obchodní činnosti tehdejšího prezidenta Andreje Kisky a tehdejšího opozičního politika Igora Matoviče. Fico tyto informace využíval na veřejnou diskreditaci politických protivníků.

Členům zločinecké skupiny měl podnikatel Bödör „dorovnávat“ plat značnými částkami. Například Makó měl ke svému platu ve výši tři tisíce eur (73 tisíc korun) dostávat každý měsíc deset tisíc eur (244 tisíc korun). Imrecze měl za léta 2013 až 2018 takto dostat celkem 300 tisíc eur (7,3 milionu korun).

Fico: jsou to blázni

Fico označil obvinění za politický revanš. „Jsou to normální blázni. Ti by nás pověsili, kdyby byl na Slovensku trest smrti za politické delikty. Udělali by to jako v padesátých letech v Československu nebo jako nacisté ve třicátých letech v Německu,“ řekl na tiskové konferenci.

Podle Fica je jeho obvinění politickou objednávkou špiček současné slovenské vládní koalice, která je ze Směru zoufalá. „Teď se rozhodli, že budou likvidovat opozici,“ řekl. „Chtějí mě dostat na deset let do vězení a tím zlikvidovat nejsilnější opoziční stranu,“ dodal Fico.

Reklama

Související témata:

Výběr článků