Hlavní obsah

Fackovat děti už nebude v Rusku trestné

27. 1. 2017, 16:53 – Moskva

Ruští poslanci v pátek zmírnili zákon o domácím násilí. Jeho „mírnější formy” budou při prvním nahlášení brány jen jako přestupek, a ne jako trestný čin. Trestným činem tak již nebudou například facky nebo pohlavky, informoval deník Kommersant.

Foto: Profimedia.cz

Budova ruské Státní dumy

Článek

Zákon poslanci zpřísnili přitom teprve v červenci loňského roku. Rodičovská sdružení ale změnu kritizovala kvůli obavám, že „rodiče půjdou na dva roky do vězení i za plácnutí dítěte”. Proto bojovala za právo na „tradiční výchovu dětí”.

Přestože se třetí a zároveň poslední čtení v parlamentu obvykle považuje za formalitu, rozpoutal tento návrh vášnivou debatu.

„Násilí jako norma chování”

Lídr liberálně-demokratické strany Vladimir Žirinovskij tvrdil, že není vůbec potřeba zasahovat do záležitostí rodin. „Vstupujte do manželství z lásky a roďte takové děti, které nebudete bít,” dodal.

Poslanec komunistické strany Jurij Sinelščikov prohlásil, že návrh zákona „upevní násilí jako normu chování”. Trestní oznámení se podle něj nikdy nepodávala za facky či pohlavky, nýbrž až na základě lékařského potvrzení o způsobených zraněních.

„Doteď se ženy zřídkakdy obracely na policii kvůli násilnickému manželovi; odteď to však budou dělat ještě méně často,” varoval.

Reklama

Výběr článků