Hlavní obsah

Do Německa přišlo letos z Česka opět víc migrantů než loni

11. 2. 2020, 13:04 – Berlín • Aktualizováno 11. 2. 2020, 15:56

Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni opět o něco zvýšil. Vyplývá to ze statistiky spolkového ministerstva vnitra.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Mezi lednem a listopadem 2018 spolková republika na svém území zachytila 3931 migrantů, kteří do země nelegálně vstoupili z Česka, loni jich za stejné období bylo 3979.

Více jich do Německa přišlo už jen z Rakouska. V případě Rakouska ale stejně jako u prakticky všech ostatních sousedních zemí loni počet nelegálních překročení hranic klesl.

Policie začala v části Německa uvádět národnost podezřelých

Celkem loni Německo za prvních 11 měsíců registrovalo 36 654 nelegálních přechodů hranic migranty, zatímco o rok dříve jich bylo ještě 38 580.

To odpovídá meziročnímu poklesu zhruba pět procent.Třetí za Rakouskem a Českem byla loni – co do počtu zachycených migrantů v prvních 11 měsících roku – Francie (3092), čtvrté Švýcarsko (2523) a pátá Belgie (1835). Z Polska se do Německa pokusilo nelegálně dostat 1733 migrantů.

Relativně vysoký počet migrantů – 10 119 – se loni do listopadu německé hranice snažil nelegálně překročit na některém ze zdejších letišť, dalších 709 lidí pak v přístavech.

Berlín přijme 70 nezletilých uprchlíků z řeckých ostrovů

Nárůst zaznamenali i čeští policisté

Česká cizinecká policie na konci letošního ledna uvedla, že loni zadržela větší počet migrantů, kteří chtěli Česka využít jako tranzitní země. Bylo jich 266, což představuje meziroční zvýšení o 75. Cestovali převážně ze Slovenska nebo letecky ze zemí schengenského prostoru a většinou mířili do Německa.

Policejní prezident Jan Švejdar v úterý uvedl, že rozdíl v číslech vyplývá z rozdílné metodiky tvorby českých a německých statistik. Už v minulých letech české ministerstvo vnitra uvedlo, že Německo do svých statistik počítá například občany Turecka, žijící v Německu, kteří u sebe při návratu do SRN nemají cestovní doklady, občany Ukrajiny či Moldávie, kteří chtějí v Německu nelegálně pracovat, nebo další cizince, kteří nemají zaplacené pokuty, jsou v pátrání nebo mají zákazy pobytu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků